Chomik Eversmanna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chomik Eversmanna
Allocricetulus eversmanni[1]
(Brandt, 1859)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Podrząd Myomorpha
Nadrodzina Muroidea
Rodzina chomikowate
Podrodzina chomiki
Rodzaj Allocricetulus
Gatunek chomik Eversmanna
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Chomik Eversmanna[3] (Allocricetulus eversmanni) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych[4].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje suche stepy i półpustynie, ale od czasu do czasu znajdywany jest też na polach i w okolicach siedzib ludzkich, a także, głównie w północnej części zasięgu występowania w laso-stepie. Spotkać go można na wschód od Wołgi w Rosji i Kazachstanie oraz w północnej części prowincji Xinjiang. Podano też, że występuje jeszcze dalej na północy, na Syberii w pobliżu ludzi.[2].

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Na obszarach, gdzie występuje, jest stosunkowo powszechny. Na Uralu rozszerza swój zasięg występowania w kierunku północnym, zajmując grunty orne, przez co jest szkodnikiem[2].

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

A. eversmanni jest gatunkiem aktywnym nocą. Spożywa nasiona roślin dzikich i uprawnych. Regularnie zjada także mięczaki i owady. Zanotowano również, że jego pokarmem są jaszczurki, nornice, pisklęta małych ptaków oraz małe wiewiórki ziemne. Nie hibernuje, ale jego aktywność zimą jest niższa. W ciągu roku wychowuje 2-3 mioty po 4-6 młodych[2].

Zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Nie ma większych zagrożeń dla tych chomików[2].


Przypisy

  1. Allocricetulus eversmanni w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Allocricetulus eversmanni. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.)
  3. 3,0 3,1 Joanna Ziomek, Agata Banaszek. Chomik europejski. „Monografie Przyrodnicze”. 19, 2008. Wydawnictwo Klubu Przyrodników. ISSN 1428-6823 (pol.). 
  4. 4,0 4,1 Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Allocricetulus eversmanni. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 6 maja 2013]