Christophe de Margerie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Christophe de Margerie w 2009

Christophe-Gabriel-Jean-Marie Jacquin de Margerie (ur. 6 sierpnia 1951 w Mareuil-sur-Lay-Dissais, Wandea, Francja) jest dyrektorem generalnym francuskiego koncernu Total od 13 lutego 2007.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Christophe de Margerie jest synem Pierre'a Rodocanachi oraz Colette Taittinger, która ponownie wyszła za mąż za Pierre-Alain'a Jacquin de Margerie, który go adoptował. Poprzez swoją matkę jest wnukiem Pierre'a Taittinger, założyciela firmy produkującej słynne szampany. Po uzyskaniu dyplomu ESCP Europe w 1974 rozpoczął pracę w Total, w dyrekcji finansowej. W 1995 został mianowany dyrektorem generalnym ds. Bliskiego Wschodu. Następnie wszedł do zarządu. W 1999 został dyrektorem generalnym ds. poszukiwań i produkcji i zaczęto go postrzegać jako naturalnego następcę Thierry Desmarest. 13 lutego 2007 został dyrektorem generalnym Total, Thierry Desmarest pozostał przewodniczącym rady bez uprawnień wykonawczych, następnie administratorem (od 21 maja 2010).

Pracownicy nazywają go "Wielkim Wąsem". Chętnie wypowiada się na temat przyszłości rynku naftowego. Uważa, że wkrótce świat stanie wobec problemu braku ropy, dlatego poszukuje ropy w najdalszych zakątkach świata. W imieniu Total podpisywał umowy na eksploatację złóż m.in. w Rosji (Sztokman z z Gazpromem, Jamał z Novatek) czy Angoli[1].

Przypisy

  1. Christopher Helman. Dobrzy przyjaciele ze złych krajów. „Forbes (Polska)”. 04/2011. s. 90-94 (pol.). 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]