Chrześcijańska Demokracja dla Autonomii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Chrześcijańska Demokracja dla Autonomii
Lider Gianfranco Rotondi
Data założenia 25 czerwca 2005
Data rozwiązania 27 marca 2009
Deklarowana
ideologia polityczna
chrześcijańska demokracja

Chrześcijańska Demokracja dla Autonomii (wł. Democrazia Cristiana per le Autonomie, DCA) – mała włoska centroprawicowa partia polityczna o profilu chadeckim.

DCA została założona w październiku 2004 z inicjatywy byłych działaczy Unii Chrześcijańskich Demokratów i Centrum, optujących za możliwie bliską współpracą z Silviem Berlusconim. Nazwa nowej partii nawiązuje do Chrześcijańskiej Demokracji – głównego ugrupowania powojennych Włoch, rozwiązanego na początku lat 90. w związku ze skandalami korupcyjnymi (afera Tangentopoli).

Liderami DCA zostali chadeccy deputowani Gianfranco Rotondi i Mauro Cutrufo, partia weszła do Domu Wolności. W wyborach parlamentarnych w 2006 uzyskała 4 mandaty w Izbie Deputowanych i 2 w Senacie. W przedterminowych wyborach w 2008 w ramach Ludu Wolności utrzymała podobną reprezentację, a Gianfranco Rotondi objął stanowisko ministra bez teki (do spraw aktywowania programu rządowego) w IV rządzie Silvia Berlusconiego. W marcu 2009 DCA zakończyła działalność jako partia polityczna, przystępując do przekształconego w jednolite ugrupowanie Ludu Wolności.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]