Chrześcijaństwo w Azerbejdżanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Chrześcijaństwo w Azerbejdżanie wyznawane jest przez niewielki odsetek członków społeczeństwa, w którym dominuje islam.

Wyznania[edytuj | edytuj kod]

Prawosławie[edytuj | edytuj kod]

Według danych z 1998 3,8% społeczeństwa to wyznawcy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który prowadzi w Azerbejdżanie eparchię (podlegają jej także inne tereny nadkaspijskie) z siedzibą w Baku

Na terenie kraju działała również gruziński kościół prawosławny.

Katolicyzm[edytuj | edytuj kod]

Kościół rzymskokatolicki ma zaledwie jedną świątynie na terenie całego państwa, została ona otworzona w 2007 roku w Baku.

Apostolski Kościół Ormiański[edytuj | edytuj kod]

Apostolski Kościół Ormiański działa obecnie tylko na terenie Górskiego Karabachu (który de iure stanowi część Azerbejdżanu). Świątynie tego kościoła poza Karabachem są pozamykanie a wielu jego wyznawców, w obawie przed prześladowaniami, wyemigrowało do Armenii, Górskiego Karabachu lub nawet na Zachód. Mimo iż konstytucja azerska zapewnia wolność religijną, to w czasie wojny o Górski Karabach doszło do wielu prześladowań Ormian i ich kościoła. Niszczono świątynie, nekropolie oraz inne miejsca związane z kulturą ormiańską. W 1990, podczas fali zamieszek, doszło do spalenia kościoła ormiańskiego w Baku. Mimo że został on odbudowany w 2004, to dziś jest nieużywany. Między 1998 a 2005 całkowicie zniszczono ormiańskie nekropolie w regionie Julfa w Nachiczewańskiej Republice Autonomicznej, co spotkało się z krytyką wielu państw oraz organizacji międzynarodowych.

Udyni[edytuj | edytuj kod]

Chrześcijanami są także Udyni, którzy mają swoją własną organizację kościelną wywodząca się od dawnego kościoła Albanii Kaukaskiej. Kościół ten liczy sobie około 6000 wyznawców.

Luteranizm[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Azerbejdżanu działają także niemieccy luteranie (których jest około 7000).

Mołokanie[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Azerbejdżanu działa 11 wspólnot Mołokan. Są to chrześcijanie wschodni którzy podobnie jak protestanci na zachodzie, odrzucają hierarchię kościelną, opierając się wyłącznie na Biblii.

Świadkowie Jehowy[edytuj | edytuj kod]

Świadkowie Jehowy w Azerbejdżanie tworzą wspólnotę 1674 głosicieli, należących do 18 zborów. Regularną działalność kaznodziejską rozpoczęli tu w 1960 roku. Na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zgromadziło się 3647 osób (2022)[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]