Cień (film 1956)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cień
Gatunek

sensacyjny
wojenny

Rok produkcji

1956

Data premiery

1 maja 1956

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

98 min

Reżyseria

Jerzy Kawalerowicz

Scenariusz

Aleksander Ścibor-Rylski

Muzyka

Andrzej Markowski

Zdjęcia

Jerzy Lipman

Scenografia

Roman Mann

Kostiumy

Jerzy Szeski

Montaż

Wiesława Otocka

Produkcja

Studio Filmowe (d. Zespół Filmowy) Kadr

Cień – polski film sensacyjno-wojenny z 1956 roku w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, zrealizowany na podstawie opowiadania pod tym samym tytułem pióra Aleksandra Ścibora-Rylskiego, który był także autorem scenariusza. Zdjęcia kręcono w Bytomiu, Niemczy, Jordanowie Śląskim, Mysłowicach i Gliwicach[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jadąca samochodem para zauważa mężczyznę wyskakującego z pędzącego pociągu. Starają się go uratować, jednak zmasakrowany człowiek umiera w szpitalu. Spotkanie ludzi zamieszanych w sprawę staje się początkiem wspomnień tragicznych wydarzeń z II wojny światowej, okresu tuż po wojnie i niedawnych. Okazuje się, że wszystkie zdarzenia łączy jedna osoba. Doktor Knyszyn opowiada historię o tym, jak podczas okupacji w Warszawie z niewiadomych powodów doszło do krwawego starcia dwóch komunistycznych grup bojowych. Potem kapitan Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspomina, jak w 1946 r. na Lubelszczyźnie, gdy rozpracowywał oddział NSZ „Malutkiego”, wydany przez swego towarzysza, musiał w decydującym momencie zdetonować granaty trzymane w kieszeniach spodni. Dopiero trzecie zdarzenie podsuwa pewne rozwiązanie zagadki. Młody chłopak zatrzymany na stacji z cudzą marynarką twierdzi, że należała ona do człowieka, który wyskoczył z pociągu i się zabił. Chłopak rozpoznał go bowiem jako organizatora sabotażu w jednej z kopalń śląskich. Okazało się, że właściciel warsztatu z pierwszej opowieści, gdzie spotykali się bojowcy, działacz partyjny rekomendujący zdrajcę z drugiej opowieści oraz sabotażysta z kopalni to ta sama osoba – Biskupik, tytułowy „Cień”.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zdobyte[edytuj | edytuj kod]

  • 1957: Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP), w kategorii filmu fabularnego za rok 1956: Jerzy Kawalerowicz, reżyser

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cień. Film Polski. [dostęp 2023-07-08]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]