Ciekawość (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ciekawość
Curiosity
Gatunek

popularnonaukowy

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Muzyka tytułowa

Sherdian Tongue

Liczba odcinków

29

Liczba serii

2

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Darlow Smithson Productions

Czas trwania odcinka

42 minuty

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Stany Zjednoczone

Stacja telewizyjna

Discovery Channel

Pierwsza emisja

7 sierpnia 2011 – obecnie

Lata emisji

2011 – obecnie

Strona internetowa

Ciekawość (ang. Curiosity; pełny tytuł promocyjny: Curiosity: The Questions of Life) – amerykański serial popularnonaukowy stworzony przez telewizję Discovery Channel. Każdy odcinek skupia się na konkretnym zagadnieniu z dziedziny nauki, technologii czy socjologii i prowadzony jest przez inną osobę związaną z nauką lub popkulturą. Pierwsza seria liczyć ma szesnaście odcinków.

Premiera serialu w Stanach Zjednoczonych miała miejsce 7 sierpnia 2011 roku o godzinie dwudziestej, w Polsce – 6 września 2011 o godzinie dwudziestej drugiej. Narratorem polskiej wersji został Piotr Fronczewski[1]. W Polsce kilka pierwszych odcinków wyemitowano w zmienionej kolejności, pozostałe wyświetlano zgodnie z oryginalną amerykańską numeracją. 2 grudnia 2011 roku polski oddział Discovery Channel wyemitował ostatni odcinek pierwszej serii, Jak działają narkotyki?, w następnych tygodniach we wtorki o godzinie 22.00 (uprzednio w tym paśmie nadawano premierowe odcinki) emitując powtórki, chociaż trzy odcinki – What Really Lies Beneath Egypt?, Titanic: What Sank Titanic? i What Destroyed Atlantis? – dotąd nie doczekały się emisji w wersji polskiej.

Realizacja serialu[edytuj | edytuj kod]

Stworzenie projektu Curiosity: The Questions of Our Life ogłoszone zostało we wrześniu 2009 roku. Założeniem przedsięwzięcia było odpowiedzieć na pytania i tajemnice związane z takimi dziedzinami jak biologia, geologia, medycyna, kosmologia, fizyka, technologia, natura, archeologia, historia czy umysł człowieka. Koszt produkcji każdego odcinka oszacowany został na około milion dolarów, zaś sam projekt miał być dla Discovery przełomowym osiągnięciem, porównywanym do Planety Ziemi i Life BBC. Pierwotnie premiera serialu miała mieć miejsce w styczniu 2011 roku, zaś w ciągu pięciu lat miesięcznie miało być emitowanych dwanaście godzinnych odcinków. W roli gospodarza Curiosity: The Questions of Our Life chciano obsadzić Dana Riskina.

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł oryginalny Tytuł polski Premiera w USA Premiera w Polsce Prowadzący
1 Did God Create the Universe? Kto stworzył Wszechświat? 7 sierpnia 2011 6 września 2011 Stephen Hawking[2]
Zagadnienie stworzenia Wszechświata analizowane jest z punktu widzenia nauki, głównie fizyki, oraz religii chrześcijańskiej.
2 Alien Invasion: Are We Ready? Inwazja z Kosmosu 14 sierpnia 2011 20 września 2011 Michelle Rodriguez
Fizycy, astrobiolodzy, doradcy rządowi i stratedzy wojskowi starają się stworzyć wiarygodny naukowo scenariusz inwazji Obcych na Ziemię, uwzględniając jego prawdopodobieństwo, przyczyny, przebieg oraz możliwości obrony Ziemian.
3 Why is Sex Fun? Świat seksualnych doznań 21 sierpnia 2011 13 września 2011 Maggie Gyllenhaal
Seksuolodzy badają zjawisko kobiecego orgazmu, starając się dowiedzieć, dlaczego kobietom trudniej jest go osiągnąć, co można zrobić, aby do niego doprowadzić oraz jaka jest jego rola z punktu widzenia ewolucji.
4 Titanic: What Sank Titanic? 28 sierpnia 2011 bd. Bill Paxton
Próba szczegółowego odtworzenia przyczyn zatonięcia Titanica na podstawie zachowanych danych dotyczących tragedii.
5 Parallel Universes: Are They Real? Wszechświat równoległy 4 września 2011 27 września 2011 Morgan Freeman
Naukowcy rozważają możliwość istnienia światów równoległych, znajdowania się w dwóch miejscach jednocześnie oraz zastanawiają się, czy czarne dziury mogą być portalem prowadzącym do innego uniwersum.
6 What’s Beneath America? Narodziny Ameryki 11 września 2011 11 października 2011 Martin Sheen
Analiza geologicznego ukształtowania się Ameryki.
7 How the World Might End? Koniec świata 18 września 2011 4 października 2011 Samuel L. Jackson
Naukowa analiza najbardziej możliwych przyczyn końca świata, uwzględniająca zderzenie się Ziemi wielką planetoidą, wybuch superwulkanu Yellowstone, olbrzymie trzęsienie ziemi, gigantyczną falę tsunami oraz tzw. perfect storm[3].
8 What Destroyed Atlantis? 25 września 2011 bd. Terry O’Quinn
Dyskusja na temat zniknięcia Atlantydy.
9 I, Caveman: Part I Ja, jaskiniowiec: Część I 2 października 2011 18 października 2011 Morgan Spurlock
Grupa kobiet i mężczyzn, w tym filmowiec Morgan Spurlock, poddaje się eksperymentowi, w którym próbują przetrwać w dziczy wykorzystując jedynie technologie z epoki kamienia.
10 I, Caveman: Part II Ja, jaskiniowiec: Część II 2 października 2011 25 października 2011 Morgan Spurlock
Grupa kobiet i mężczyzn, w tym filmowiec Morgan Spurlock, poddaje się eksperymentowi, w którym próbują przetrwać w dziczy wykorzystując jedynie technologie z epoki kamienia.
11 What Really Lies Beneath Egypt? 9 października 2011 bd. Brendan Fraser
Dotychczas odkryto zaledwie jeden procent pozostałości po starożytnym Egipcie. Przy wykorzystaniu „archeologii satelitarnej” twórcy odcinka starają się odtworzyć panoramę Egiptu sprzed czterech tysięcy lat.
12 Can We Really Live Forever? Czy możemy żyć wiecznie? 16 października 2011 1 listopada 2011 Adam Savage
Prowadzący Pogromców mitów pokazuje, co mogłoby się stać, gdyby ludzie mogli żyć wiecznie i wysnuwa hipotezy, kiedy – i czy w ogóle – może to nastąpić.
13 World’s Dirtiest Man Co żyje na moim ciele? 23 października 2011 8 listopada 2011 Mike Rowe
Mike Rowe, gospodarz programu Brudna robota, postanawia zostać królikiem doświadczalnym w eksperymencie mającym pokazać organizmy zamieszkujące ludzkie ciało.
14 How Evil Are You? Istota zła 30 października 2011 15 listopada 2011 Eli Roth
Twórcy odcinka starają się odpowiedzieć, czy człowiek rodzi się zły, czy zło kształtuje się dopiero w procesie enkulturacji.
15 Life Before Birth Cud narodzin 6 listopada 2011 22 listopada 2011 Courteney Cox
Przy użyciu najnowszych technologii naukowcy badają rozwój płodu w łonie matki.
16 What’s America Worth? Ile jest warta Ameryka? 13 listopada 2011 29 listopada 2011 Donald Trump
Donald Trump próbuje odpowiedzieć na pytanie, ile warta byłaby Ameryka, gdyby na sprzedaż wystawiono należące do niej ziemie, domy, zasoby wody pitnej itd.
17 Your Body on Drugs[4] Jak działają narkotyki? 20 listopada 2011 2 grudnia 2011 Robin Williams
Kilkoro ochotników zażywa marihuanę, kokainę, heroinę i metamfetaminę, aby sprawdzić, jak narkotyki wpływają na koncentrację, siłę, zachowanie w sytuacjach kryzysowych oraz czym może skutkować ich długotrwałe zażywanie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ciekawość z Piotrem Fronczewskim hitem Discovery. Czas na polskie produkcje. [w:] WirtualneMedia.pl [on-line]. 2011-08-25. [dostęp 2011-09-19]. (pol.).
  2. Nie mogący mówić Hawking pojawia się na ekranie, jednak przygotowany przez niego skrypt czytany jest przez Benedicta Cumberbatcha, który wcielał się w naukowca w filmie biograficznym Hawking.
  3. W polskim tłumaczeniu termin perfect storm został przełożony dosłownie na „perfekcyjny sztorm”, jednakże odnosi się on zarówno do zjawisk pogodowych, jak i sytuacji na rynkach finansowych i nie ma utrwalonego polskiego odpowiednika (spotykane są m.in. formy „sztorm doskonały” i „wielka burza”). Perfect storm oznacza sytuację, w której nałożenie się na siebie różnych, nieraz rzadkich czynników, prowadzi do spotęgowania jakiegoś wydarzenia, które inaczej nie miałoby szansy zaistnieć, jak np. The Perfect Storm z 1991 roku.
  4. W Europie odcinek wyświetlany jest pod tytułem How Do Drugs Work?

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]