ClearType

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Od góry: Powiększenie zrzutu ekranu białej litery "W" na czarnym tle z wykorzystaniem ClearType; Zachowanie subpikseli ekranu LCD w przypadku wyświetlenia pierwszego obrazu; Jasność subpikseli jak w drugim obrazku, ale bez kolorów w tle.

ClearType - technologia wygładzania czcionek autorstwa Microsoft. Polega na zapalaniu nie danych pikseli, a subpikseli, uzyskując trzykrotnie gładszy obraz niż przy braku jakiegokolwiek wygładzania, jednocześnie zachowując większą ostrość czcionek niż przy użyciu wygładzania standardowego, polegającego na odpowiednim dopasowaniu koloru w skali szarości na brzegach liter.

Sposób działania[edytuj | edytuj kod]

Każdy piksel w panelach LCD składa się z 3 subpikseli: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Jeśli monitor otrzyma informację, by zmienić kolor piksela odpowiadającego za wyświetlenie krawędzi znaku na przykład na kolor niebieski, zapali się tylko prawa trzecia część piksela, to znaczy niebieski subpiksel. Czerwony i zielony subpiksel pozostanie wyłączony, a więc uzyskana została krawędź w dwóch trzecich piksela. Mimo że - jak w powyższym przykładzie - zapalony został tylko niebieski subpiksel, ze względu na zlewanie się ze sobą kolorów, dany znak widać nadal w pożądanym kolorze. Dodatkowo, piksele zapalane są stopniowo, to znaczy przykładowo czerwony subpiksel może być zapalony w 25%, zielony w 50%, a niebieski w 75%. To dodatkowo wygładza tekst.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]