„Prostherapis” dunni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Colostethus dunni)
„Prostherapis” dunni
Rivero, 1961[1]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Nadgromada

czworonogie

Gromada

płazy

Podgromada

Lissamphibia

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

Aromobatidae

Rodzaj

„Prostherapis”
Cope, 1868[2]

Gatunek

„Prostherapis” dunni

Synonimy
  • Prostherapis dunni Rivero, 1961[1]
  • Colostethus dunni (Rivero, 1961)[1]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

„Prostherapis” dunnigatunek płaza bezogonowego z rodziny Aromobatidae o niepewnej przynależności rodzajowej. Endemit Wenezueli. Jest krytycznie zagrożony wyginięciem, prawdopodobnie już wymarł[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisał w 1961 roku portorykański zoolog Juan A. Rivero pod nazwą Prostherapis dunni. W 1971 roku S.R. Edwards przeniósł go do rodzaju Colostethus w rodzinie drzewołazowatych (Dendrobatidae)[1][3], ale na początku XXI wieku gatunek został uznany za incertae sedis w obrębie rodziny Aromobatidae[3]. Zasugerowano, że może należeć do rodzaju Aromobates[1], ale dopóki nie zostanie ustalona jego przynależność rodzajowa w oparciu o badania molekularne, został on przywrócony do rodzaju Prostherapis, którego nazwa jest zapisywana w cudzysłowie[1][2], gdyż nie jest on obecnie używany dla żadnego innego gatunku[2].

W 1993 roku W.E. Duellman podał w wątpliwość ważność tego taksonu jako osobnego gatunku[4].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Płaz ten jest gatunkiem endemicznym – występuje tylko w północnej Wenezueli, na północ od stolicy kraju, Caracas[3].

Bytuje na wysokościach 800–1520 metrów nad poziomem morza. Występuje wzdłuż strumieni w lasach górskich[3].

Status zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został uznany przez IUCN za krytycznie zagrożony z powodu drastycznego spadku populacji, choć brak okazów w wenezuelskich muzeach świadczy o tym, że zawsze był gatunkiem rzadkim. Ostatnie stwierdzenie pochodzi z 1977 roku. Podczas badań w terenie w latach 1992–1993, 2004 i 2015–2016 nie znaleziono żadnych osobników, tak więc możliwe, że wymarł w jedynych dwóch znanych lokalizacjach. Głównym zagrożeniem dla gatunku jest utrata i degradacja siedlisk. Mimo że cały znany zasięg tego gatunku leży w granicach Parku Narodowego Waraira Repano, to bliskość wielkiego miasta naraża ten obszar na intensywne oddziaływanie antropogeniczne w postaci np. zanieczyszczenia powietrza i wody, śmiecenia, pożarów czy niekontrolowanego rozwoju turystyki. Wpływ na lokalne wymieranie gatunku mogła mieć grzybica skóry – chytridiomikoza[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Darrel R. Frost, "Prostherapis" dunni (Rivero, 1961), [w:] Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.2 [online], American Museum of Natural History, New York, USA [dostęp 2023-12-05] (ang.).
  2. a b c Cesar Barrio-Amoros, Fernando Rojas-Runjaic, Celsi Señaris, Catalogue of the amphibians of Venezuela: Illustrated and annotated species list, distribution, and conservation, „Amphibian and Reptile Conservation”, 13 (1), 2019, s. 33, 175, 188 (ang.).
  3. a b c d e f g IUCN SSC Amphibian Specialist Group, Prostherapis dunni, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2023-12-05] (ang.).
  4. UNEP-WCMC Species Database, [1]