Papiery komercyjne przedsiębiorstw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Commercial papers)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Papiery komercyjne przedsiębiorstw – (ang. commercial papers), zwane także skryptami dłużnymi, są to krótkoterminowe papiery dłużne na okaziciela lub imienne, najczęściej niezabezpieczone, o zapadalności do 1 roku, służące pozyskiwaniu finansowania przez przedsiębiorstwa.

Emisje papierów komercyjnych przeprowadzane są przez agentów emisji, czyli bank lub biuro maklerskie, na zlecenie przedsiębiorstw. Przeważnie emitowane są z dyskontem, a w dniu wykupu inwestor dostaje wartość nominalną. Zdarza się także wykupowanie starych papierów środkami uzyskanymi z nowej emisji, czyli tzw. rolowanie.

Najczęściej wykorzystywanym sposobem emisji papierów komercyjnych jest konstrukcja obligacji, która daje przedsiębiorstwu najwięcej możliwości do pozyskiwania środków finansowych (m.in. zdematerializowanie papieru ułatwia obrót na rynku wtórnym) i nie wzbudza kontrowersji prawnych. Z racji braku zabezpieczenia, co może skutkować niewykupieniem papierów komercyjnych przez emitenta w terminie zapadalności, emitowane są one głównie przez duże przedsiębiorstwa, które wykazują odpowiednią wiarygodność kredytową i są w mniejszym stopniu zagrożone bankructwem.

Papiery komercyjne w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Emisja papierów komercyjnych w Polsce odbywa się na podstawie trzech aktów prawnych – ustawie o Prawie wekslowym z 28.04.1936 r.[1] jako weksle (przemysłowe, komercyjne, krótkoterminowe, obrotowo-inwestycyjne)[2], ustawie o obligacjach z 29.06.1995 r.[3] jako obligacje krótkoterminowe i ustawie Kodeks cywilny z 23.04.1964 r.[4] jako bony komercyjne.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janusz Kudła: Instrumenty finansowe i ich zastosowania. Warszawa: Wydawnictwo Key Text, 2009, s. 53-73. ISBN 978-83-87251-56-7.
  • Agnieszka Dulian. Papier komercyjny jako instrument pozyskiwania środków finansowych. „Bank i Kredyt”. 01/2004, 2004. Warszawa: Narodowy Bank Polski (pol.). 
  • Agata Wacławik. Prawo krótkoterminowych papierów dłużnych. , 2002. Kraków: Zakamycze (pol.).