Consuelo de Saint Exupéry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Consuelo de Saint Exupéry
Conseulo de Saint Exupéry w Montrealu , 1942
Conseulo de Saint Exupéry w Montrealu , 1942
Data i miejsce urodzenia 10 kwietnia 1901
Armenia, Salwador
Data i miejsce śmierci 28 maja 1979
Grasse, Francja
Zawód pisarka
Narodowość salwadorska
Małżeństwo Antoine de Saint-Exupéry

Consuelo de Saint Exupéry (ur. 10 kwietnia 1901 w miejscowości Armenia w Salwadorze, zm. 28 maja 1979 w Grasse) – salwadorsko-francuska artystka i pisarka, żona słynnego pisarza i lotnika Antoine'a de Saint-Exupéry'ego.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Consuelo Suncín Sandoval Zeceña urodziła się w małym salwadorskim miasteczku w zamożnej rodzinie ziemiańskiej. Studiowała za granicą w San Francisco, w Meksyku oraz we Francji. Podczas pobytu we Francji poznała Enrique'a Gómez Carrillo, gwatemalskiego dyplomatę i dziennikarza, którego wkrótce potem poślubiła. Po jego śmierci w 1927 roku, Consuelo stała się posiadaczką rezydencji w Buenos Aires.

W roku 1931 poznała i wyszła za mąż za Antoine'a de Saint Exupéry'ego i ponownie przeniosła się wraz z nim do Francji. Ich małżeństwo było bardzo burzliwe. Antoine bowiem stale realizował misje lotnicze i poszukiwał przygód co miało też swój wydźwięk w jego niezliczonych romansach.

W 1944 Consuelo przepełniona wciąż świeżym bólem po tajemniczym zaginięciu męża napisała wspomnienia ze wspólnego życia, pod tytułem Pamiętnik Róży, które skrupulatnie ukryła w skrzyni w swoim domu. 20 lat po jej śmierci w roku 1979 zapiski ujrzały w końcu światło dzienne gdy José Martinez-Fructuoso, jej spadkobierca oraz wieloletni pracownik wraz ze swoją żoną, Martine, odkryli je schowane w skrzyni. Alan Vircondelet, autor biografii Antoine'a de Saint Exupéry'ego, wydał je, dokonując pewnych poprawek oraz dokonując podziału na rozdziały. Ta publikacja, która ukazała się we Francji w 2000 roku, w setną rocznicę urodzin Antoine'a de Saint Exupéry'ego, stała się narodową sensacją. Książka została przetłumaczona na szesnaście języków.

Consuelo została pochowana na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu.

Jej związek z Antoine'em został przedstawiony w filmie Ananda Tuckera "Saint-Ex: The Storyteller" w którym w role małżonków wcielili się Bruno Ganz i Miranda Richardson.

Inspiracja w Małym Księciu[edytuj | edytuj kod]

Pomimo wielu trudności, rozstań i zdrad, Consuelo była bardzo bliska sercu Antoine'a. Dowodem jego miłości jest fakt, że sylwetka Consuelo posłużyła pisarzowi za inspiracje do stworzenia postaci Róży w bajce Mały Książę. Stosunek tytułowego bohatera do Róży może odzwierciedlać relację jaka istniała pomiędzy małżonkami a zdrady, niewierności i rozterki Antoine'a mogą być symbolizowane w książce przez opis spotkania przez Małego Księcia ogrodu pełnego róż. Kluczowa dla zrozumienia tejże relacji staje się postać lisa, tłumaczącego Małemu Księciu, że Róża, którą pozostawił on na swojej planecie jest jedyna i wyjątkowa, gdyż to właśnie ona jest tą, którą naprawdę kocha.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]