Corde Della Mia Chitarra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Corde Della Mia Chitarra (wł. "Struny mej gitary") to śpiewana po włosku przez Nunzio Gallo piosenka reprezentująca Włochy w Konkursie Eurowizji w 1958. Autorem tekstu był Giuseppe Fiorelli, a kompozytorem Mario Ruccione.

Jest to najdłuższa piosenka która kiedykolwiek została wykonana w ramach konkursu Eurowizji, w oficjalnej historii konkursu "The Eurovision Song Contest: The Official History" austorstwa Kennedy'ego O'Connora jej długość określona jest jako "ponad pięć minut", a Des Mangan w "This Is Sweden Calling" podaje jej czas jako "5 minut i 9 sekund" i dodaje, że słuchacz w tym czasie "zapewne wymyśliłby lepsze sposoby na użycie strun tej gitary". Po konkursie zaostrzono zasady dotyczące długości prezentowanych piosenek określając, że nie mogą one być dłuższe niż 3 minuty, według obu kronikarzy festiwalu stało się to właśnie z powodu tego utworu.

Piosenka śpiewana w popularnym wówczas balladowym stylu "chanson" opowiadała o mieszanych uczuciach piosenkarza widzącego jego byłą dziewczynę z innym mężczyzną i zdającego sobie właśnie sprawę z tego, że nie jest ona już nim zainteresowana, prosi on struny swojej gitary aby grały już tylko dla niego. Nie zdobyła ona specjalnego uznania wśród jurorów zdobywając zaledwie 6 punktów co ostatecznie uplasowało ją na szóstym miejscu (w konkursie w tym roku brało udział tylko dziesięć państw). Rok później Włochy odniosły znacznie większy sukces prezentując na festiwalu piosenkę Domenico Modugno Nel Blu Dipinto Di Blu (Volare).

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • 1957 Italy. [dostęp 2006-09-15].
  • John Kennedy O'Connor: The Eurovision Song Contest: The Official History. 2005.
  • Des Mangan: This Is Sweden Calling. 2004.
  • Italy 1957. [dostęp 2006-09-15].