Coyolxauhqui

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kamienny dysk przedstawiający Coyolxauhqui

Coyolxauhqui ("Złote Dzwoneczki") – w mitologii azteckiej bogini Księżyca.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Coyolxauhqui była córką Coatlicue. Jej imię wzięło się z stąd, że na policzkach nosiła ornament przedstawiający maleńkie dzwoneczki. Prócz tego przedstawiano ją z kolczykiem w nosie w kształcie księżyca.

Coyolxauhqui w mitach[edytuj | edytuj kod]

Coyolxauhqui jest bohaterką wielu mitów. do najbardziej znanego należy mit o narodzinach Huitzilopochtli. W jednej z wersji tego mitu to właśnie ona ostrzegła matkę przed jej czterystu synami, którzy chcieli ją zabić. Huitzilopochtli, gdy wyszedł z łona matki i zaczął zabijać swych braci, niedoszłych jego zabójców zabił przez przypadek i swoją siostrę. Fakt ten bardzo go zmartwił i po odcięciu jej głowy umieścił ją na nocnym niebie jako Księżyc. Inne źródła mówią, że jej głowa została umieszczona na szczycie góry Coatepec ("Wężowej Góry").

Coyolxauhqui i inne jej postacie[edytuj | edytuj kod]

Coyolxauhqui występowała także pod innym wcieleniem jako Tlazolteotl ("Oczyszczająca Dusze", "Pożeraczka Nieczystości"), czyli jako ta, która niszczy wszystko co negatywne i grzeszne na Ziemi. Inną jej postacią była bogini Ziemi Toci ("Nasza Babka") oraz bogini Księżyca Yohaulticetl.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]