Crash Bash

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Crash Bash
Producent Eurocom
Wydawca SCEI
Data wydania USA: 6 listopada 2000
EUR: 1 grudnia 2000
JPN: 14 grudnia 2000
Tryby gry jedno- i wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Everyone
OFLC: General
ELSPA: 3+
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation
Nośniki CD (1)

Crash Bash (w Japonii wydana jako Crash Bandicoot Carnival (jap. クラッシュ・バンディクー カーニバル Kurasshu Bandikū Kānibaru?)) — gra party stworzona przez Eurocom wydana na platformę PlayStation w Stanach Zjednoczonych 6 listopada 2000.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra toczy się w pięciopoziomowym pomieszczeniu, w którym każdy poziom zawiera różną liczbę czterosobowych minigier i walkę z bossem. W minigrach można konkurować ze sztuczną inteligencją lub innymi graczami. Za wygranie minigry gracz może otrzymać Trofea, Klejnoty, Kryształy lub Relikty. Po zebraniu odpowiedniej ilości przedmiotów,m gracz może stanąc do pojedynku z bossem. Gdy boss zostanie pokonany, gracz uzyska dostęp do następnego poziomu. Gra zostaje wygrana, gdy wszyscy cztery bossowie zostaną pokonani. Gracz może w grze kierować następującymi postaciami: Crash, Coco, Tiny, Dingodile, Cortex, Brio, Kong oraz Rilla Roo.

Każda z 28 minigier może zostać przyporządkowana do jednej z siedmiu kategorii, bazując na celu gier. Każda kategoria zawiera cztery poziomy. Pierwszy poziom zawiera gry z czterech pierwszych kategorii, uznanych przez twórców za najłatwiejsze. Każdy nowy poziom umożliwia dostęp do kolejnej kategorii gier, co pozwoli na czwartym poziomie grać we wszystkie kategorie minigier. Grę można rozgrywać w trybie normalnym i w trybie turnieju, w którym walczy się o określoną liczbę trofeów w konkretnej kategorii minigier.

"Ballistix" to tryb gry podobny do Pong, w którym gracze grają na kwadratowym polu z czterema bramkami, odpowiadającymi każdemu graczowi. Gracze muszą odbijać piłki lecące w stronę ich bramek. Gracze zaczynają z określoną liczbą punktów i tracą punkty za każdą przepuszczoną piłkę. Gdy gracz straci wszystkie punkty, jest eliminowany z dalszej gry, a jego bramka zostaje odgrodzona. Zwycięzcą zostaje osoba, która utrzyma się na polu jako ostatnia.

"Polar Push" to tryb, w którym gracz prowadzą misie polarne na lodowej arenie. Celem gry jest zepchnięcie przeciwników z areny w określonym czasie i bycie ostatnim, który się utrzyma. W tym trybie różne power-upy pozwalają graczom na zatrzymanie, zwiększenie, zmniejszenie lub nawet natychmiastowe wyrzucenie z gry przeciwników.

"Pogo Pandemonium" jest rozgrywany na polu 8x8. Gracze poruszają się po polach i oznaczają je kolorami odpowiednimi dla swojej postaci. Jedno z pól natomiast używane jest do zamiany zaznaczonej ilości innych pól na punkty. Gracz z największa liczbą zdobytych punktów w określonym czasie wygrywa.

"Crate Crush" jest rozgrywany na otwartym polu, na którym gracze rzucają w siebie skrzyniami (zwykłymi, z trotylem lub nitrogliceryną). Postacie zaczynają grę z określoną liczbą punktów życia i mogą obracać, kopać lub rzucać skrzynie w przeciwników. Gdy postać gracza utraci wszystkie punkty życia, zostaje wyeliminowana z gry. Ostatni pozostały gracz zwycięża.

"Tank Wars" są rozgrywane na polach o zmiennych wymiarach, zależnych od wybranego poziomu. Gracze rozpoczynają z określoną liczbą punktów życia i mogą strzelać i podkładać miny. Gdy postać gracza utraci wszystkie punkty życia, zostaje wyeliminowana z gry. Ostatni pozostały gracz zwycięża.

"Crash Dash" umieszcza graczy w wyścigu na torze zamkniętym. Dopalacze turbo można otrzymać w postaci owoców Wumpa i pocisków rakietowych.

Medieval Mayhem tryb, w którym konkurencje różnią się od siebie. Wszystkie nich są w czasach średniowiecza.Każda polega na tym aby zebrac jak największą liczbę punktów (tylko w każdej w inny sposób).

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Postaciami dostępnymi dla gracza są Crash, Fake Crash(W japońskiej wersji na kod), Coco, Cortex, N. Brio, Tiny, Koala Kong, Dingodile i nowa postać nazwana Rilla Roo, która jest połączeniem goryla i kangura. Postacie podzielone są na cztery kategorie, co daje im różne umiejętności w różnych kategoriach minigier. Bossami w grze są Papu Papu, The Komodo Brothers(Komodo Bros.), Nitros Oxide i the Bearminator.

Boss'owie[edytuj | edytuj kod]

Papu Papu - Papu jest osłonięty zasłoną z ognia. Gdy rąbnie w ziemie, zaczną się obracać platformy, których musisz uniknąć. Potem zjawią się fałszywe Crash'e które musisz zabić. Po zabiciu wszystkich, Papu zdejmie osłonę, a ty możesz go wtedy uderzyć pudłem. Powtórz tę czynność 3 razy.

Bearminator - Bearminator pływa łodzią podwodną z której wystrzeliwuje mechaniczne pieski. Zepchnij pieski to pokaże ci się rakieta, wjedź na nią i strzel w Bearminator'a (nie traf przypadkiem w łódź). Potem Bearminator wystrzeli bombę żeby zmniejszyć ci pole poruszania się. Te czynności trzeba powtórzyć 3 razy.

Komodo Bros - Joe i Moe wsiadają do wielkiego działa, które jest podzielona na "3 piętra". Najpierw bracia Komodo strzelają kolczastymi kulami z trzech dział. Zniszcz je za pomocą bomb. Potem strzelają takim jakby laserem. Są ich 4 działa które też musisz rozwalić bombami. Na koniec są dwie wyrzutnie rakiet, które też musisz zniszczyć. Gdy je zniszczysz, wyjadą bracia Komodo w czołgach. Po prostu nawalaj ich z rakiet, dopóki nie zginą.

Nitrous Oxide - Najpierw ścigasz się z Oxide w poduszkowcach. jednak tu nie chodzi o to, kto będzie pierwszy, tylko żebyś dojechał do mety. Uważaj na przeszkody, omijaj je, ewentualnie w nie strzelaj. Oxide po drodze będzie wyrzucał też NITRO.

Gdy to wszystko ominiemy, jesteśmy na planszy z piłkami. Walczymy z Oxide piłkami (po puszczeniu bramki tracimy trochę życia), po prostu ten kto puści więcej bramek przegrywa. Ale ty musisz być bardziej czujny, bo są też wypuszczane piłki czerwone, które musisz wpuszczać do bramki oraz strzelają do Ciebie rakiety.

Źródło: Crash Bandicoot Island

Tworzenie gry[edytuj | edytuj kod]

Muzykę do gry skomponował Steve Duckworth. Ścieżka dźwiękowa z gry dostępna jest jedynie w Japonii. Płyta zawiera cztery wersje piosenki Crash Bandicoot, które były podkładem dla reklam gry w Japonii oraz remix tematu muzycznego Crash Bash.

Japońska wersja gry różni się od amerykańskiej pod kilkoma względami. Postacią możliwą do odblokowania jest Fake Crash (chociaż nie jest możliwa gra nim w trybie przygodowym), a głosy postaci (z wyjątkiem Koala Konga) zostały nagrane w języku japońskim. W samej grze dostępne są również różne wideo bonusowe.