Cray-2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cray-2
Superkomputer Cray-2 w Computer History Museum

Cray-2superkomputer z procesorami wektorowymi, zaprojektowany i oferowany przez Cray Research od początku 1985 roku. Zastąpił Cray X-MP, który do tego czasu był najszybszym komputerem na świecie. Cray-2 został pokonany przez ETA-10G w 1990 roku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Cray-2 był systemem wieloprocesorowym z pamięcią współdzieloną wykonanym w technologii ECL i układami z arsenku galu (GaAs). Składał się z prostego procesora pierwszoplanowego, który wykonywał zadania systemowe, obsługiwał zadania I/O oraz synchronizował pracę pozostałych elementów systemu, od 1 do 4 wektorowych procesorów drugoplanowych oraz bardzo szybkiej pamięci współdzielonej (która była de facto podstawowym wąskim gardłem systemu, ponieważ była podłączona z procesorami za pomocą pojedynczego portu dostępowego). Procesory drugoplanowe wykonywały właściwe obliczenia. Okres zegara wynosił 4,1 nanosekundy (244 MHz).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cray-2 był w przeważającej części produkowany dla Amerykańskich Departamentów Obrony oraz Energii, które były głównymi klientami. Wykorzystywane były głównie do badań nad bronią nuklearną lub w badaniach oceanograficznych (za pomocą sonaru). Cray-2 pracował także dla agencji cywilnych (takich jak np. NASA Ames Research Center), uniwersytetów oraz światowych korporacji.

Cray-2 mógł być zastąpiony przez Cray-3, lecz ze względu na problemy techniczne, nigdy nie zostało to urzeczywistnione. Następcą komputera Cray-2 został Cray X1, oferowany przez Cray Inc.