Zmróżka leszczynowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Cryptocephalus coryli)
Zmróżka leszczynowa
Cryptocephalus coryli
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

stonkowate

Podrodzina

Cryptocephalinae

Plemię

Cryptocephalini

Podplemię

Cryptocephalina

Gatunek

Cryptocephalus coryli

Synonimy
  • Chrysomela coryli Linnaeus, 1758

Zmróżka leszczynowa[1] (Cryptocephalus coryli) – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Cryptocephalinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten po raz pierwszy został naukowo opisany w 1758 roku przez Karola Linneusza pod nazwą Chrysomela coryli[2][3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o krępym, walcowatym ciele długości od 6 do 7 mm. Głowa jest czarna z parą czerwonych plamek półksiężycowatego kształtu po wewnętrznych stronach górnych części oczu złożonych. Nitkowate czułki są w częściach nasadowych czerwone, natomiast dalej stopniowo ciemnieją ku wierzchołkom. U samca przedplecze jest czarne, zazwyczaj z czerwonymi lub czerwonawymi listewkami krawędziowymi na przedzie i po bokach. U samicy przedplecze ma czerwony kolor, często z przyciemnionymi listewkami krawędziowymi. Punkty na powierzchni przedplecza są drobne i gęsto rozmieszczone. Boczne brzegi przedplecza mają stosunkowo szerokie spłaszczenia. Kolor tarczki jest czarny. Ubarwienie pokryw jest czerwone; rzadko występują na nich dwie pary czarnych plam, jedna na guzach barkowych, a druga za środkiem długości. Zewnętrzne krawędzie pokryw mają wąskie i szerokie obrzeżenie i widoczne są od strony grzbietowej. Występujące na powierzchni pokryw dość głębokie, acz małe punkty nie układają się w regularne rzędy. Spodnie strony tułowia i odwłoka oraz odnóża są czarne. Genitalia samca odznaczają się prąciem z rynienkowatym wgłębieniem na stronie grzbietowej i wyciągniętą w trójkątny, wygięty dobrzusznie wyrostek krawędzią przednią[4].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedla najchętniej pobrzeża wilgotnych lasów[1] oraz zarośla[4]. Owady dorosłe aktywne są od maja do czerwca. Żerują na liściach drzew i krzewów z takich rodzajów jak brzoza, leszczyna, wierzba i wiąz[5].

Gatunek palearktyczny o rozsiedleniu eurosyberyjskim[4][5]. W Europie znany jest z Hiszpanii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Luksemburgu, Belgii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Grecji i Rosji[3]. Dalej na wschód sięga przez Syberię do Korei[4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cryptocephalus coryli – Zmróżka leszczynowa. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2020-12-10].
  2. C. Linnaeus: Systema naturae per regna tria naturae, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Wyd. 10. T. 1. Holmiae: Impensis Direct. Laurentii Salvii, 1758, s. 375. (łac.).
  3. a b Cryptocephalus (Heterichnus) coryli (Linnaeus, 1758). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2020-12-10].
  4. a b c d Andrzej Warchałowski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 94 Stonkowate - Chrysomelidae. Część ogólna i podrodziny Donaciinae, Orsodacninae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Lamprosomatidae, Eumolpinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1971.
  5. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Stonkowate – Chrysomelidae, część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (16), 1990.