Cypraea moneta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porcelanka "monetka"
Cypraea moneta
Porcelanka "monetka"
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Gromada ślimaki
Podgromada przodoskrzelne
Rząd Neotaenioglossa
Rodzina porcelanki
Gatunek Cypraea moneta
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Występowanie porcelanki Cypraea moneta

Cypraea moneta (Linnaeus, 1758) - gatunek porcelanki. Osiąga od 10 do 44 mm, standardowo około 20-25 mm. Najpospolitszy gatunek porcelanki, występuje na sporym obszarze, liczebność populacji szacowana jest na setki miliardów osobników.

Cypraea moneta używana była w przeszłości jako płacidło - surogat pieniądza. "Mennicą" tej porcelankowej waluty były Malediwy, zwane również "wyspami kauri". Przypuszcza się, że C. moneta w roli środka płatniczego użyto po raz pierwszy w Chinach w XV-XVI wieku (drobne muszelki nanizano na sznurki), a w innych regionach Azji już nawet w wieku XI. W XVIII wieku za porcelanki kupowano niewolników, których później sprzedawano w Ameryce - proceder ten przynosił ogromne zyski trudniącym się nim Anglikom i Holendrom.

W obecnych czasach porcelanki C. moneta używa się na ogromną skalę w przemyśle pamiątkarskim - wytwarzane z niej przedmioty są stałym elementem straganów i sklepów w miejscowościach o charakterze turystycznym. Kauri ma również drobne powiązanie z Polską - jej muszelki są używane przez polskich górali do ozdabiania kapeluszy, wchodzących w skład ich tradycyjnego, ludowego stroju.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Cypraea moneta występuje praktycznie na całym obszarze wód Indopacyficznych - u wschodnich wybrzeży Afryki, południowych wybrzeży Azji, Australii, Nowej Zelandii, aż po Amerykę. Ślimaka tego można bez żadnych problemów spotkać w okolicach raf koralowych czy morskich łąk.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]