Cywilizacja afrykańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przedkolonialne cywilizacje afrykańskie

W okresie między IV a XVI stuleciem w Afryce subsaharyjskiej rozkwitały regionalne imperia. Ich historia do niedawna była całkowicie nieznana. Dopiero dekolonizacja kontynentu afrykańskiego przyczyniła się do rozbudzenia świadomości afrykańskiej. Przyczyniło się to do rozwoju badań nad starymi państwami tej części świata.

  • Mali – między XI a XVII wiekiem, stworzone przez ludy Mandingo. Po podbiciu Ghany zajmowało rozległe terytorium w Afryce Zachodniej; na XIV wiek przypada szczyt jego potęgi, którą osiągnęło dzięki kopalniom złota i handlowi. Główne miasto imperium Mali to Timbuktu; już w tym okresie popada jednak w zależność do Songhaju, które doprowadziło je w końcu do upadku.
  • Kanem-Bornu – państwo Kanem istniało od VIII wieku w okolicach jeziora Czad. W XI wieku przyjęło islam. Szczyt potęgi państwa przypada na wiek XIII; w kolejnych wiekach popadło w zależność od państwa Bornu, które powstało w XIV wieku; rozwijało się gwałtownie w XVI–XVII wieku. Do jego upadku w XIX wieku przyczyniły się najazdy ludów Fulbe.
  • Kongo – królestwo stworzone przez ludy Bakongo w dolnym biegu rzeki Kongo; istniało między XIV a XVII wiekiem. Od XV wieku pod silnym wpływami portugalskimi (przyjęcie chrześcijaństwa w 1491 roku). Po przegranej bitwie z Portugalczykami w roku 1655 nastąpił rozpad na mniejsze, zwalczające się królestwa.
  • Monomotapa – między XIII a XVII wiekiem w Afryce Południowej. Rozwinęło się głównie dzięki wydobyciu i obróbce miedzi i złota; głównym ośrodkiem było miasto Zimbabwe.
  • Luba i Lunda – państwo Luba, rozwinęło się w XV wieku w regionie Katanga; jego kontynuacją było od XVII wieku plemienne państwo Lunda. Istniało do XIX wieku.