Częstotliwość odświeżania monitora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Częstotliwość odświeżania – ilość obrazów wyświetlanych na ekranie monitora w ciągu sekundy. Wyrażana jest w hercach (Hz).

Z definicji wynika, że np. monitor pracujący z częstotliwością odświeżania równą 75 Hz odnawia obraz na ekranie 75 razy w ciągu sekundy. Wartość 75 Hz jest minimalną częstotliwością, przy której migotanie obrazu jest dla ludzkiego oka niedostrzegalne (według niektórych źródeł – 85 Hz). Zbyt niskie odświeżanie może uszkodzić wzrok. Migotanie nie występuje w przypadku ekranów ciekłokrystalicznych.

Częstotliwość odświeżania w monitorach CRT[edytuj | edytuj kod]

W monitorach kineskopowych (CRT) wyróżnia się poziomą i pionową częstotliwość odświeżania.

  • Częstotliwość odświeżania pionowego informuje, ile razy odświeżany jest cały ekran.
  • Częstotliwość odświeżania poziomego określa, ile razy w ciągu sekundy wiązka wędruje wzdłuż linii poziomej i wraca na jej początek. Częstotliwość ta jest wyrażana w kilohercach (kHz). Wiązka w monitorze pracującym z częstotliwością odświeżania poziomego równą 120 kHz przebiega wzdłuż ekranu 120 000 razy w ciągu sekundy. Liczba linii poziomych zależy od aktualnej rozdzielczości - 1600x1200 oznacza 1200 linii w poziomie. Częstotliwość odświeżania poziomego to liczba linii pomnożona przez częstotliwość pionową. Aby obliczyć czas potrzebny na przebycie całej powierzchni ekranu, należy uwzględnić okres potrzebny wiązce na powrót na górę ekranu. Oznacza to dodanie mniej więcej 5% do czasu potrzebnego na przebycie całej powierzchni.