Czarna suknia (film 1991)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czarna suknia
Black Robe
Gatunek

dramat

Rok produkcji

1991

Data premiery

5 września 1991

Kraj produkcji

Kanada
Australia

Język

angielski
algonkiński
mohawk
kri
łacina

Czas trwania

97 min

Reżyseria

Bruce Beresford

Scenariusz

Brian Moore

Muzyka

Georges Delerue

Zdjęcia

Peter James

Scenografia

Tim Wellburn
Herbert Pinter
Gavin Mitchell
Réal Proulx

Kostiumy

Renée April
John Hay

Montaż

Tim Wellburn

Produkcja

Robert Lantos
Sue Milliken
Stéphane Reichel

Czarna suknia (ang. Black Robe) – kanadyjsko-australijski dramat filmowy z 1991 roku w reżyserii Bruce’a Beresforda, zrealizowany na podstawie książki Briana Moore'a[1]. Zdjęcia kręcono w Rouen oraz w kanadyjskiej prowincji Quebec.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w XVII wieku na terenach Nowej Francji. Misjonarz ojciec Laforgue udaje się w głąb zamieszkanych przez Indian terenów w poszukiwaniu wioski Huronów w towarzystwie nazywających go Czarną suknią tubylców z plemienia Algonkinów. Wyprawa nękana jest przez Irokezów. Podejrzewany o czary misjonarz zostaje opuszczony przez towarzyszy i dalej samotnie zmierza do celu[2].

Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami związanymi z grupą jezuitów prowadzących misje na terenach francuskiej kolonii, których papież Pius XI beatyfikował w 1922 roku i kanonizował w 1930 roku jako męczenników kanadyjskich.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 1991 roku film zdobył nagrodę Genie, przyznawaną przez Kanadyjską Akademię Filmową i Telewizyjną, w siedmiu kategoriach (w tym dla najlepszego filmu). W pięciu innych kategoriach był w tym samym roku do Genie nominowany[3].

Jest to pierwsza oficjalna koprodukcja kanadyjsko-australijska, która zdobyła uznanie jako jeden z nielicznych filmów fabularnych realistycznie oddających życie w XVII wieku na dziewiczych terenach Ameryki Północnej[4].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czarna suknia, tł. Andrzej Pawelec, Graffiti Kraków 1992, ISBN 978-83-85695-20-2
  2. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 89. ISBN 978-83-60292-30-3.
  3. Black Robe (1991). [dostęp 2008-11-03]. (ang.).
  4. Variety Black Robe. [dostęp 2008-10-27]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła internetowe[edytuj | edytuj kod]