Czechów (Lublin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Lublina Czechów
(Północny i Południowy)

dzielnice Lublina
Szymanowskiego1839501.JPG
Osiedle Szymanowskiego na Czechowie.
Miasto Lublin
Status dzielnice
W granicach Lublina 1916 (dawna Czechówka) i 1959
Tablice rejestracyjne LU
Położenie na planie Lublina
Położenie na planie Lublina
Położenie na mapie Lublina
Mapa lokalizacyjna Lublina
Czechów(Północny i Południowy)
Czechów
(Północny i Południowy)
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Czechów(Północny i Południowy)
Czechów
(Północny i Południowy)
Ziemia 51°16′09,9840″N 22°32′50,6108″E/51,269440 22,547392
Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Czechów – budynek Telekomunikacji Polskiej i Orange
Kościół Starokatolicki Mariawitów Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Czechow Południowy, widok na os. Moniuszki

Czechów – licząca ok. 60 tys. mieszkańców dzielnica mieszkaniowa Lublina w północnej części miasta. Administracyjnie dzieli się na dwie części: Czechów Północny i Czechów Południowy, posiadające status dzielnic, jako jednostki pomocnicze samorządu miejskiego (bez własnych symboli czy budżetu). Od północy granica miasta oddziela ją od Jakubowic Konińskich, od zachodu poprzez tereny poligonu na Górkach Czechowskich graniczy ze Sławinem, od Centrum i Wieniawy oddziela ją Aleja Solidarności (trasa tranzytowa przez miasto). Od wschodu Czechów graniczy z Ponikwodą.

Mieszkaniowy charakter dzielnicy[edytuj | edytuj kod]

Czechów to dzielnica głównie mieszkaniowa z placówkami handlowo-usługowymi, w południowych osiedlach dość licznymi. Jej zabudowa to w większości bloki z wielkiej płyty, tylko na skraju części zachodniej, graniczącej z ulicy Północnej, występuje – na większym obszarze – dawna zabudowa jednorodzinna (niekiedy pamiętająca lata trzydzieste XX wieku), zaś Choiny – największe z powstałych w ciągu ostatnich 30 lat osiedli domków jednorodzinnych (głównie w zabudowie szeregowej), jeszcze do niedawna, nie było uważane za część Czechowa. Na Czechowie znajduje się m.in. hipermarket Real, Galeria "Olimp" (blisko 250 butików i punktów usługowych, w tym market budowlany Leroy Merlin czy delikatesy Alma), market sportowy Decathlon, centrala telefoniczna i regionalna siedziba Telekomunikacji Polskiej, centrum telefonicznej obsługi klienta Orange, dom handlowy Orfeusz, a w bezpośrednim sąsiedztwie wschodniej granicy dzielnicy także dwa szpitale (Dziecięcy Szpital Kliniczny i Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4), a także Komenda Miejska Policji.

Dzielnica składa się z kilku osiedli mieszkaniowych nazwanych nazwiskami słynnych polskich kompozytorów i wirtuozów (od północy): Szymanowskiego, Paderewskiego, Chopina, Karłowicza, Henryka Wieniawskiego, Moniuszki, Lipińskiego i Nowowiejskiego. Południowe osiedla – Osiedle Lipińskiego i Osiedle Moniuszki przylegają do centrum Lublina i dzielnicy akademickiej. Cechują się dobrym nasyceniem usług, podnoszących komfort życia.

Od 2005 do 2009 roku na boisku przy ul. Noskowskiego odbywały się rozgrywki Ligi Amatorskich Klubów Piłkarskich, stanowiąc jedyną tego typu piłkarską, regularną atrakcję w Lublinie[1].

Sieć drogowa dzielnicy jest dobrze rozbudowana, przecinają ją dwupasmowe, przestronne trasy (Al. Kompozytorów Polskich, Al. Smorawińskiego, ulice: Szeligowskiego, Choiny, Koncertowa). Dojazd do centrum miasta jest ułatwiony ze względu na dużą liczbę linii autobusowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o ówczesnej wsi Czechów, należącej do parafii św. Michała w Lublinie pochodzi z 1326 roku. W latach 1407–1461 właścicielami wsi byli Cebulkowie, a od 1454 r. część wsi dostał Piotr Koniński herbu Rawicz. W 1470 roku była pierwsza wzmianka o folwarku. W I poł. XVI wieku zostało najprawdopodobniej wybudowane fortalicjum. W latach 1531–1533 właścicielami wsi byli Jan Bychawski i Rafał Ożarowski. W 1671 roku dwór obronny został przebudowany na pałac]. W 1681 pałac został spustoszony przez wojska kozackie. W XVIII wieku obiekt stał się własnością Tarłów. W II poł. XIX wieku nastąpiła stopniowa rozbiórka pałacu, a w 1904 roku wybudowano – być może w jego miejscu – kościół mariawicki.

W 1916 roku Czechówka Górna została przyłączona do Lublina. W latach 70. XX wieku ówczesne władze rozpoczęły budowę wielkiego osiedla-blokowiska. W 1978 lubelskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne za zgodą władz uruchomiło połączenia przez Czechów. Obecnie Czechów dzieli się na dwie główne części: Czechów Północny i Południowy.

Instytucje mieszczące się na Czechowie[edytuj | edytuj kod]

 • Dzielnicowy Dom Kultury SM Czechów – Kino ABC [1] i [2]
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa SM "Czechów" [3]

Kościoły i związki wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

 • Prywatne Przedszkole "Piotruś Pan"
 • Prywatne Przedszkole "Strumyk"
 • Przedszkole Gminne nr 56
 • Szkoła Podstawowa nr 45 im. Zbigniewa Herberta
 • Katolicka Szkoła św. Jadwigi Królowej
 • Szkoła Podstawowa nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego
 • Szkoła Podstawowa nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego
 • Publiczne Gimnazjum nr 16 im. Fryderyka Chopina
 • Publiczne Gimnazjum nr 5 im. Władysława Łokietka
 • Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego
 • XIV LO im. Zbigniewa Herberta]
 • Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II
 • Prywatna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Sebastiana Fabiana Klonowicza
 • Prywatna Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum im. Ignacego Jana Paderewskiego
 • Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Panorama Czechowa z ulicy Króla Rogera

Przypisy

 1. Kompendium wiedzy na temat rozgrywek znajduje się na witrynie ligowej – www.lakp.pl