Czermnica (dopływ Metuji)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czermnica czes. Čermenský potok; niem. Tscherbeneyer Bach
Ilustracja
Potok obok drogi w Czermnej
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska
 Czechy

Lokalizacja

Sudety Środkowe

Potok
Długość 1,008 km
Źródło
Miejsce Góry Stołowe,
północne zbocze Ptasiej Góry z Długiego Mokradła na Skalniaku
Wysokość

851 m n.p.m.

Współrzędne

50°28′24″N 16°18′04″E/50,473333 16,301111

Ujście
Recypient do Metuje
Miejsce

Hronov

Wysokość

ok. 378 m n.p.m.

Współrzędne

50°26′55″N 16°12′54″E/50,448611 16,215000

Położenie na mapie Kudowy-Zdroju
Mapa konturowa Kudowy-Zdroju, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „ujście”

Czermnica czes. Čermenský potok, niem. Tscherbeneyer Bach – potok górski w północno-wschodnich Czechach i południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych, w woj. dolnośląskim.

Górski potok, lewy dopływ Metuji należący do dorzecza Łaby i zlewiska Morza Północnego. Źródła położone są w Górach Stołowych na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych na wysokości 851 m n.p.m. na rozległej płaszczowinie stoliwa Skalniaka poniżej północnego zbocza Ptasiej Góry na terenie torfowiska "Długie Mokradło", na północny wschód od miejscowości Kudowa-Zdrój.

Potok w górnym biegu wypływając z torfowiska "Długie Mokradło" płynie niewielką dolinką położoną na płaszczowinie stoliwa Skalniaka w kierunku północno-zachodnim, następnie w okolicy Błędnych Skał przecina "Puszczańską Drogę" i ostro skręca na południowy zachód, gdzie wąską doliną o dość stromych zboczach spływa w kierunku miejscowości Czermna. Osiągając wschodnie podnóże wzniesienia "Pstrążna", potok opuszcza obszar Parku Narodowego Gór Stołowych i skręca na zachód. Po kilkuset metrach dopływa do lokalnej drogi PstrążnaCzermna, którą kilkakrotnie przecina i wzdłuż której, opływając południowe zbocze wzniesienia Duża Dufałka wpływa do miejscowości Czermna, gdzie po trzystu metrach razem z drogą skręca na południe, kierując się w stronę wąskiego przesmyku między Świnim Grzbietem po południowo-wschodniej stronie a zboczem wzniesienia Bluszczowa po południowo-zachodniej stronie. Potok opuszczając przesmyk skręca na południowy zachód i wpływa na niezalesiony obszar Obniżenia Kudowy. Potok opuszczając Czermną kieruje się na zachód w kierunku granicy polsko-czeskiej i wpływa do czeskiej miejscowości Malá Čermná. W czeskiej miejscowości Malá Čermná potok płynie na zachód i ponownie przekracza granicę wpływając na teren Polski. Po przepłynięciu ok. 1200m po raz trzeci przekracza granicę i kieruje się w kierunku Hronova do ujścia, gdzie na południowych obrzeżach miasta wpada do Metuji na poziomie ok. 350 m n.p.m. Otoczenie potoku w większości stanowią lasy rzadziej łąki. Średnia szerokość potoku wynosi 2,5 m a maksymalna głębokość 0,4 m. Koryto potoku kamienisto żwirowe z małymi progami kamiennymi. W środkowej części potoku występują niewielkie kamieniste bystrza.

Zasadniczy kierunek biegu potoku jest południowo-zachodni. Jest to potok górski zbierający wody z południowo-zachodnich zboczy Gór Stołowych. W większości swojego biegu potok jest nieuregulowany, o wartkim prądzie wody, w okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów stwarza zagrożenie powodziowe. Kilkakrotnie występował z brzegów podmywając przyległe pobocza drogi. Na terenie Czech wpływa do Brlenki.

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

  • Kudowski Potok
  • kilka strumieni bez nazwy spływających z południowo-zachodnich zboczy Gór Stołowych.

Miejscowości, przez które przepływa[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Staffa M. (red.), Słownik geografii turystycznej Sudetów. 13. Góry Stołowe. Wyd. PTTK „Kraj”, Warszawa-Kraków, ISBN 83-7005-095-6.
  • Mapa turystyczna, Ziemia Kłodzka Wydawnictwo „Plan”, Jelenia Góra 2005 r. ISBN 83-60044-07-4