Czerniaków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Warszawy Czerniaków
obszar MSI[1] Warszawy
Wawa111DSC 1956.JPG
Kościół i klasztor bernardynów na Czerniakowie
Miasto Warszawa
Status obszar MSI[1]
Tablice rejestracyjne WE
SIMC10 0918169
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Czerniaków
Czerniaków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Czerniaków
Czerniaków
Ziemia 52°12′26,579″N 21°03′03,920″E/52,207383 21,051089
Strona internetowa
Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy dzielnicy Warszawy. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Czerniaków wg systemu MSI

Czerniaków – część miasta w dzielnicy Mokotów [2] , obszar (wg MSI) leżący między Skarpą Wiślaną a korytem Wisły (Dolny Mokotów). Od północy graniczy z Powiślem, od południa z Sadybą. Główną arterią Czerniakowa jest ulica Czerniakowska Na przedwojennych mapach lokalizowany był w okolicach placu Bernardyńskiego (gdzie znajdował się historyczny środek wsi Czerniaków), z czasem jednak przyjęło się określać tym mianem także tereny na wschód od ulicy Czerniakowskiej – obszar przyporządkowywany do tej pory Siekierkom – uwzględniono to w podziale MSI – niemniej północna część włączona została do rejonu MSI Ujazdow i częściowo Solec (północny fragment Cypla Czerniakowskiego).

Na jego terenie znajduje się między innymi rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie. Poza granicami MSI Czerniaków znajdują się:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarszym zabytkiem z terenu Czerniakowa jest datowana na 2,5 tys. lat p.n.e. krzemienna siekiera znaleziona przy ul. Idzikowskiego. Okolice te prawdopodobnie długo jednak nie były zamieszkane na stałe (zobacz też: Prehistoria Mokotowa).

Wieś Czerniakowo leżała na tych terenach od średniowiecza i wchodziła w skład parafii soleckiej. Od XIII w. prawdopodobnie znalazła się w obrębie parafii jazdowskiej. Na podstawie niewielkiej powierzchni wsi historycy sądzą, że Czerniakowo wraz z Czarnowem (obecnie Siekierki) i Siedlcami (dzisiejsze Sielce) stanowiły kiedyś jedną całość.

Od Czerniakowa nazwisko rodowe wzięli potomkowie podkomorzego warszawskiego za księcia Janusza Starszego, Hinczy Cedlica, z racji pochodzenia zwanego Ślązakiem (Silesitą). W 1502 r. jego spadkobierca, Hincza Czerniakowski, sprzedał je sąsiadowi, Mikołajowi Milanowskiemu. Areał Czerniakowa wynosił w 1528 roku 6 łanów chełmińskich (włók). W drugiej połowie XVI wieku pracował tam jednokołowy młyn wodny, a Jeziorko Czerniakowskie było wykorzystywane do rybołówstwa.

Historia Czerniakowa została zbadana przez XIX-wiecznego historyka, Jana Warmińskiego (Liedera) i opisana w wydanej w 1861 roku książeczce pt: "Pamiątka z Czerniakowa", zawierającej m.in opis popularnych dawniej wśród warszawiaków odpustów czerniakowskich, historii wsi, oraz budowy kościoła Oo. Bernardynów pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego.

W XVII wieku wieś stała się własnością wojewody mazowieckiego, Andrzeja Górskiego. Po jego śmierci w 1626 roku należała z kolei do jego spadkobierców oraz do króla, aż w 1683 znalazła się w rękach marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, który m.in. postawił tu szpital (obecny Szpital Czerniakowski).

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Czerniakowa kursują następujące linie autobusowe:

  • dzienne: 107, 108, 119, 131, 141, 148, 159, 162, 163, 167, 168, 180, 185, 187, 401
  • nocne: N03, N31, N33, N81, N83

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. http://www.zdm.waw.pl/zarzad-drog-miejskich/zadania-zdm/miejski-system-informacji/o-systemie-msi/
  2. 2,0 2,1 TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2014-04-30].
  3. O historii dworku i folwarku czerniakowskiego [1]
  4. M. Karpiński W małym dworku na Czerniakowie, "Stolica" nr 3/2012