Czerwiec kaktusowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czerwiec kaktusowy
Dactylopius coccus
(Costa, 1835)
Samica (z lewej) i samiec (z prawej) czerwca kaktusowego
Samica (z lewej) i samiec (z prawej) czerwca kaktusowego
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd pluskwiaki
Nadrodzina czerwce
Rodzina Dactylopiidae
Rodzaj Dactylopius
Gatunek czerwiec kaktusowy
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Czerwiec kaktusowy (Dactylopius coccus) – owad z gatunku pluskwiaków podrzędu Sternorrhyncha z którego pozyskuje się czerwony barwnik koszenilę. Pluskwiak ten zamieszkuje część tropikalną Ameryki Południowej i Meksyku, żyje na kaktusach z rodzaju opuncji żywiąc się sokami owocowymi i składnikami pokarmowymi rośliny.

Owad ten produkuje kwas karminowy, który odstrasza drapieżniki. Kwas karminowy występuje w ilości 17-24% i może być wyekstrahowany z ciała owada i jaj, zmieszany ze solami glinu lub wapnia w celu wytworzenia barwnika karminowego stosowanego w barwieniu żywności i kosmetyków[1].

Koszenila była używana w Ameryce Środkowej w XV wieku do barwienia tkanin i stała się ważnym produktem eksportowym w czasach kolonializmu. Produkcja tego naturalnego barwnika uległa zmniejszeniu pod koniec XIX wieku gdy odkryto sztuczne pigmenty i barwniki takie jak alizaryna. Obawy dotyczące bezpieczeństwa stosowania syntetycznych dodatków do żywności powodują, że rośnie popularność naturalnych barwników koszenilowych sprawiając, że ich produkcja stała się znowu opłacalna[2], a Peru stało się największym eksporterem.

Przypisy

  1. A history of cochineal
  2. Liberato Portillo M., Ana Lilia Vigueras G.: Natural Enemies of Cochineal (Dactylopius coccus Costa): Importance in Mexico. [dostęp 2011-08-18].