Czerwony Bór (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czerwony Bór
Ilustracja
Zarośnięte torowisko stacji; w tle peron
Państwo

 Polska

Miejscowość

Czerwony Bór

Data otwarcia

1893

Dane techniczne
Liczba peronów

2

Liczba krawędzi
peronowych

3

Kasy

zlikwidowana

Linie kolejowe
Położenie na mapie gminy wiejskiej Zambrów
Mapa konturowa gminy wiejskiej Zambrów, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Czerwony Bór”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Czerwony Bór”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Czerwony Bór”
Położenie na mapie powiatu zambrowskiego
Mapa konturowa powiatu zambrowskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Czerwony Bór”
Ziemia53°03′33,4″N 22°08′42,7″E/53,059278 22,145194

Czerwony Bór – nieczynny przystanek osobowy, a do roku 2000 stacja kolejowa we wsi Czerwony Bór, w województwie podlaskim, w Polsce.

Była to stacja węzłowa na której ruch prowadzono przy pomocy sygnalizacji kształtowej z urządzeniami scentralizowanymi. Posiadała trzy posterunki ruchu: nastawnię dysponującą "CB" znajdującą się w budynku dworca oraz dwie nastawnie wykonawcze "CB1" i "CB2", która obsługiwała rogatki na przejeździe kolejowo-drogowym w ciągu drogi krajowej nr 63. Z racji bliskiego sąsiedztwa 2 Pułk Zabezpieczenia Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych (JW 3466) na stacji istniała również rampa czołowo-boczna służąca do załadunku pojazdów wojskowych. Po zamknięciu w roku 2000 ruchu pasażerskiego na linii kolejowej nr 36 jeszcze przez kilka lat prowadzony był sporadyczny ruch towarowy. Sukcesywnie rozbierano zbędną infrastrukturę, m.in. linię kolejową nr 50 na całej długości, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, budynki.

Powojenny dworzec

Pierwotny budynek dworca został zaadaptowany na cele mieszkalne. Natomiast powojenny dworzec został rozebrany. Po stronie południowej stacji znajduje się wieża ciśnień.

W marcu 2017 roku na linii kolejowej nr 36 rozpoczęto prace remontowe które swoim zakresem objęły również ten punkt eksploatacyjny. Rozebrano tory główne dodatkowe, boczne, na przejeździe kolejowo-drogowym zabudowano nowe urządzenia oraz wymieniono nawierzchnię. Przystanek znalazł się na liście podstawowej obiektów przewidzianych do przebudowy w ramach Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poznaliśmy listę inwestycji w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych [online], Kolejowy Portal, 25 maja 2021 [dostęp 2021-10-26] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Czerwony Bór
Linia 36 OstrołękaŁapy (36,366 km)
Śniadowo
odległość: 11,068 km
Linia 50 Czerwony Bór – Zambrów (13,930 km)
odległość: 4,230 km