Czesław Gartych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czesław Gartych
Data i miejsce urodzenia

21 maja 1923
Konstantynów k. Pińska

Przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Mońkach
Okres

od 2. lutego 1958
do 1964 lub 1966

Przynależność polityczna

Zjednoczone Stronnictwo Ludowe

Czesław Gartych (ur. 21 maja 1923 w Konstantynowie k. Pińska) – polski polityk, działacz lokalny, zwany "budowniczym Moniek".

Uczęszczał do gimnazjum w Pińsku. Podczas II wojny światowej został zabrany na roboty do III Rzeszy, a po powrocie osiedlił się w Brańsku, gdzie podjął pracę w urzędzie.

Następnym miejscem jego działalności były Mońki, gdzie 2 lutego 1958 został wybrany na Przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Miejscowość ta była wsią, którą decyzją władz planowano przekształcić w miasteczko socjalistyczne. Została także siedzibą powiatu monieckiego. Uznaje się go za osobę, której aktywność wywarła pozytywny wpływ na rozwój miejscowości i okolicy – inicjował budowę niezbędnej infrastruktury, także zachęcając do czynów społecznych[1]. W czasie jego przewodnictwa rozpoczęto lub ukończono budowę kanalizacji i wodociągów, szpitala, szkół (w tym liceum), a także kilku przedsiębiorstw. Pełnił funkcje prezesa klubu sportowego LKS Promień Mońki. O jego popularności miało świadczyć nazywanie Moniek "Gartychowem"[2].

W niejasnych okolicznościach nie został dopuszczony do wyborów po kolejnej kadencji i opuścił Mońki.

Ożenił się ze Stanisławą, z którą miał dzieci: Danutę, Zbigniewa i Leszka. Synowie brali udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej, związanej z nadaniem głównemu skwerowi w Mońkach imienia ojca.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. * Barbara Cieślińska, Małe miasto w procesie przemian w latach 1988-1994. Monografia socjologiczna Moniek, Białystok 1997, s. 32.
  2. Tadeusz Skutnik, Historia Moniek - cz. 1, http://www.e-monki.pl/historia_moniek.php

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]