Czesław Rymarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grób prof.Czesława Rymarza (1930-2011) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Czesław Rymarz (ur. 26 listopada 1930 w Łucku w powiecie łuckim II RP, zm. 8 kwietnia 2011) – polski matematyk, fizyk, mechanik, meteorolog, cybernetyk, informatyk, filozof, pułkownik Wojska Polskiego II RP, wykładowca Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosław Dąbrowskiego (WAT) w Warszawie między innymi na Wydziale Inżynierii Lądowej i Wydziale Geodezji.

Wieloletni pracownik Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Autor i współautor blisko 150 publikacji naukowych. Redaktor naczelny "Journal of Technical Physics".

Przyszedł na świat na Wołyniu w polskiej rodzinie robotniczej. Ukończył Liceum Humanistyczne w Malborku i podoficerską szkołę piechoty w Rembertowie, a następnie trafił na WAT (zgłosił się do Wojskowej Akademii Medycznej, ale przez przypadek został skierowany na WAT). Na uczelni tej ukończył z wyróżnieniem ł Fakultet Wojsk Lotniczych. W kolejnych latach pracował na tejże uczelni jako starszy asystent, jednocześnie studiując na Wydziale Filozoficznym UW oraz na Wydziale Matematyczno-Fizycznym UW. W latach 19641976 wykładał w Katedrze Podstaw Mechaniki i Fizyki Technicznej WAT. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał na podstawie rozprawy Dyskretno-ciągła i asymptotyczna metoda rozwiązania dynamicznych problemów brzegowych brył o symetrii osiowej w 1967 r., (promotorem pracy był prof. Sylwester Kaliski). Habilitował się na podstawie pracy Problemy brzegowe nielokalnej teorii sprężystości. W kolejnych latach piastował funkcję prodziekana do spraw naukowych Wydziału Chemii i Fizyki Technicznej WAT, a od 1976 r. jednocześnie piastował funkcję kierownika Zakładu Meteorologii WAT. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 1982 r.

W latach 19831990 pełnił funkcję zastępcy komendanta Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji ds. naukowo-szkoleniowych WAT.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]