Czotki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Czotki

Czotki (cs, ros), brojanica (sr), komboskini (gr) – sznur modlitewny, zazwyczaj wełniany złożony zazwyczaj z 30, 33, 100 węzełków lub rzadziej koralików, wykorzystywany w prawosławiu do odliczania odmawianych formuł Modlitwy Jezusowej: Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznikiem.

Czotki zazwyczaj złożone są z 30, albo 33 węzełków niepodzielonych lub podzielonych na 3 części po 10 lub 11 węzełków w każdej i oddzielonych od siebie ozdobnym koralikiem-separatorem, który nie służy do odmawiania modlitw, a spełnia jedynie rolę estetyczną. Złożone ze 100 węzełków niepodzielonych lub podzielonych często na 4 części po 25 węzełków oddzielonych od siebie separatorem. Końcówki sznura połączone są ze sobą i ozdobione bardzo często małym krzyżykiem greckim lub pomponikiem z frędzelkami (kitką).

Chociaż czotki wykorzystywane są przy odmawianiu Modlitwy Jezusowej[1], to mogą też służyć do liczenia innych modlitw i formuł chrześcijańskich, jeśli są one odmawiane wielokrotnie, jak również do liczenia wykonywanych pokłonów[2]. Obowiązkowo z czotków korzystają mniszki i mnisi prawosławni[2], zobowiązujący się do codziennego odmawiania określonej liczby Modlitwy Jezusowej. Praktyka ta obecna jest również wśród wiernych świeckich prawosławnych i zdobywa coraz większą popularność u chrześcijan innych wyznań: katolicy, protestanci.[potrzebne źródło]

Z reguły czotki wykonuje się z cienkiego sznurka lub wełny, by przesuwanie koralików nie wywoływało żadnego odgłosu[1].

Wikimedia Commons

Staroobrzędowcy posługują się innym rodzajem sznura modlitewnego o nazwie lestowka.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Kallistos (Ware), Kościół prawosławny, Orthdruk, Białystok 2002, 83-87281-24-7, s.339
  2. 2,0 2,1 G. Sklariewska, Słowar' prawosławnoj cerkownoj kultury, Nauka, Sankt-Pietierburg 2000, s.265