Cztery kontynenty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cztery kontynenty
De vier werelddelen
Ilustracja
Autor

Peter Paul Rubens

Data powstania

1612–1614

Medium

olej na płótnie

Wymiary

208 × 283 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Cztery kontynenty (niderl. De vier werelddelen) – obraz malarza flamandzkiego Rubensa.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Mitologiczny obraz jest geograficzną alegorią dotyczącą siły natury i życia. Za pomocą postaci kobiet i mężczyzn Rubens przedstawił cztery kontynenty oraz zaznaczył ich znaczenie w ówczesnym świecie. Z lewej strony przedstawił kobietę, personifikację Europy, siedzącą na podwyższeniu. Obejmuje ją brodaty mężczyzna mający oznaczać Dunaj. Pod nimi, plecami do widza, znajduje się Nil z wieńcem złożonego z kłosów zbóż będącego symbolem żyzności brzegów rzeki. Prawą ręką obejmuje czarnoskórą dziewczynę uosabiającą Afrykę. Dla wzmocnienia obrazu za ich plecami Rubens namalował krokodyla symbol Afryki i Nilu.

Z prawej strony, na drugim planie, Rubens umieścił alegorię Ameryki w postaci przyciemnionego słabo widocznego mężczyzny, wspierającego się o Amazonkę. Ameryka była bardzo często przedstawiana ze złotymi monetami, które miały nawiązywać do mitu o Eldorado i bogactw natury kontynentu.

Druga kobieta jest personifikacją Azji. Obejmuje ona potężną postać mężczyzny opartego o dzban uosabiającego rzekę Ganges. Tak jak w przypadku Afryki, tak i tu kontynent azjatycki symbolizuje Tygrys[a].

U dołu obrazy znajdują się trzy głowy putt.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Tygrys również symbolizuje rzekę Tygrys.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Matilde Battistini: Symbole i alegorie. Warszawa: Wydawnictwo „Arkady”, 2005. ISBN 978-83-213-4382-2.