Czułów (Tychy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy dzielnicy Tychów. Zobacz też: Czułów – wieś w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Liszki.
Herb Tychów Czułów
dzielnica Tychów
Czułów papiernia.jpg
Czułowska papiernia
Miasto Tychy
Status dzielnica
W granicach Tychów 1951
brak współrzędnych
Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Czułów – jedna z północnych dzielnic miasta Tychy. Czułów jest dzielnicą granicząca z Kostuchną (dzielnica Katowic) oraz z dzielnicami Zwierzyniec, Mąkołowiec i Stare Tychy (dzielnice tyskie). W Czułowie znajduje się jedna z dwóch tyskich oczyszczalni ścieków. Poza tym w Czułowie mieści się fabryka celulozy i papieru oraz zamknięta kopalnia węgla kamiennego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa dzielnicy pochodzi od nazwiska Czuła i pierwsze zapiski o niej pochodzą z drugiej połowy średniowiecza.

W 1887 uruchomiono papiernię, która początkowo wytwarzała wyłącznie celulozę, po przejściu Czułowa do Polski w 1922 zakład rozbudowano i rozpoczęto produkcję papieru. Przez krótki okres ok. 1929 roku zakład był jedynym w Polsce producentem ligniny[1].

W latach 30. znajdował się pomnik upamiętniający powstania śląskie; został zburzony po wkroczeniu do miasta wojsk niemieckich we wrześniu 1939 roku. Pomnik ten był wysoki, położony przy obecnej ul. Katowickiej, gdzie w 2010 roku został odtworzony w małym formacie.

Tranzyt[edytuj | edytuj kod]

Przez Czułów biegnie droga krajowa nr 86.

Kursują tu autobusy MZK Tychy linii 1, 4, 101, 36, 131, R (mikrobus), a także linie 688 i 788 KZK GOP.

Przypisy

  1. Hadrych: Fabryka Celulozy i Papieru ul. Katowicka 182. W: "Tyszanin" [on-line]. Urząd Miasta Tychy. [dostęp 2009-09-09].