Dagobert I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fragment grobowca Dagoberta

Dagobert I (ur. ok. 603, zm. 19 stycznia 639) – król Franków od 623 w Austrazji.

Syn Chlotara II. W 629, po śmierci ojca, odziedziczył Neustrię. Utrzymał podział królestwa na Austrazję, Neustrię i Burgundię, próbując jednocześnie rozciągnąć swoja władzę na Akwitanię i południową Francję. W 629 roku wydzielił swemu bratu Charibertowi II królestwo Akwitanii, które jednak w roku 632 ponownie wróciło pod panowanie Dagoberta I. W roku 631 został pokonany przez słowiańskiego wodza Samona pod Wogastisburgiem. W roku 634 możnowładcy Austrazji wymusili na nim ustanowienia tam jako króla dzielnicowego jego syna Sigeberta III. Śmierć Dagoberta I stanowiła początek rządów majordomów władających w imieniu królów, którzy rzadko dożywali pełnoletności.

Żenił się pięciokrotnie, a małżonkami jego były kolejno: Gomatruda, Nantylda, Ragnetruda (wcześniej konkubina), Wulfegonda oraz Berchilda (wcześniej konkubina).

Majordomowie stale wzmacniali swą pozycję aż do otrzymania przywileju sądownictwa i ustanowieniu własnych dynastii przez dziedziczność swego stanowiska.

Majordomowie nie chcieli rezygnować z marionetkowych królów merowińskich ponieważ ciągle nie wygasły mity o królewskiej charyzmie. Gdyby próbowali ich usunąć siłą i zagarnąć koronę to spotkaliby się z oporem szlachty. Dobrym tego przykładem jest syn Pepina Starszego, Grimoald, który polecił jednemu z koronowanych słabeuszy merowińskich adoptować swego syna Childeberta i osadził go następnie na tronie. Jednak możni Neustrii wytoczyli Grimoaldowi proces i zgładzili go w 656 roku.

Mimo to inni przedstawiciele rodziny Grimoalda tzw. Arnulfingowie w końcu przejęli koronę dając początek Karolingom.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Praca zbiorowa Historia powszechna Tom 7 Od upadku cesarstwa rzymskiego do ekspansji islamu. Karol Wielki, Mediaset Group SA, 2007, ss. 87, ISBN 978-84-9819-814-0
Poprzednik
Chlotar II
król Franków salickich (Neustria i Burgundia)

lata 629639

Następca
Chlodwig II
Poprzednik
Chlotar II
król Franków salickich (Austrazja)

lata 623634

Następca
Sigebert III