Daniel Olbrychski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Daniel Olbrychski
(2013)
(2013)
Data
i miejsce urodzenia
27 lutego 1945
Łowicz
Zawód aktor teatralny i filmowy
Współmałżonek Monika Dzienisiewicz (rozwód)
Zuzanna Łapicka (rozwód)
Krystyna Demska (od 2003)
Lata aktywności od 1963
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Kawaler Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Krzyż Zasługi I Klasy Orderu Zasługi RFN Medal Puszkina (Rosja)
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikicytaty Daniel Olbrychski w Wikicytatach
Daniel Olbrychski i Andrzej Wajda, Lubuskie Lato Filmowe, ok. 1970
Gwiazda Daniela Olbrychskiego w Alei Gwiazd w Łodzi

Daniel Olbrychski (ur. 27 lutego 1945 w Łowiczu) – polski aktor teatralny i filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Daniel Olbrychski jest synem Franciszka Olbrychskiego i Klementyny Sołonowicz-Olbrychskiej. W 1963 ukończył Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. W 1971 złożył aktorski egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie[1]. W 2010 uzyskał dyplom magistra w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie[2].

Dla kina odkrył go w 1963 Janusz Nasfeter, angażując do roli Korala w filmie "Ranny w lesie" według powieści Witolda Zalewskiego. Olbrychski miał wówczas 18 lat, był związany z Teatrem Młodzieżowym TVP pod opieką Andrzeja Konica i rozpoczynał studia w PWST w Warszawie.

W 1965 zagrał swoją pierwszą dużą rolę u Andrzeja Wajdy – Rafała Olbromskiego z Popiołów. Odtąd regularnie grywał w polskich filmach, pod kierunkiem takich reżyserów jak Andrzej Wajda (Wszystko na sprzedaż, Polowanie na muchy, Krajobraz po bitwie, Brzezina, Piłat i inni, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka, Miłość w Niemczech, Pan Tadeusz), Kazimierz Kutz, Janusz Morgenstern, Julian Dziedzina, Krzysztof Zanussi, Jerzy Antczak, Jerzy Hoffman, Janusz Kijowski, Krzysztof Kieślowski in. Od 1970 zaczął też występować w produkcjach zagranicznych. Wśród wielu reżyserów, w których filmach pojawił się Daniel Olbrychski trzeba wymienić np. Volkera Schlöndorffa, Claude'a Leloucha czy Nikitę Michałkowa.

W 2010 zagrał rolę drugoplanową w filmie pt. Salt u boku Angeliny Jolie. Jesienią 2012 dołączył do aktorów grających w polskiej telenoweli Klan.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Trzykrotnie żonaty: z Moniką Dzienisiewicz-Olbrychską, z którą ma syna Rafała Olbrychskiego, z Zuzanną Łapicką, z którą ma córkę Weronikę (ur. 1982, zamieszkała w USA), a od 23 października 2003 z Krystyną Demską-Olbrychską[3].

Ze związku z niemiecką aktorką Barbarą Sukową[4] aktor ma syna Victora Longo-Olbrychskiego (ur. 1991), który mieszka w Nowym Jorku[5].

Filmografia (wybór)[6][edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Wydane książki[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]