Daniel (książę Västergötland)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Daniel Westling)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Olof Daniel Westling Bernadotte
Daniel Westling
Prins Daniel vapen med Serafimerorden.svg
Książę Västergötland
Okres panowania od 19 czerwca 2010
Dane biograficzne
Urodziny 15 września 1973 w Örebro
Ojciec Olle Westling
Matka Eva Westling
Żona JKW Wiktoria
Dzieci Stella (księżna Östergötland)
Odznaczenia
Królewski Order Serafinów (Szwecja) Order Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy (Estonia) Krzyż Wielki Orderu Białej Róży (Finlandia)

Daniel, książę Västergötland, właśc. Olof Daniel Westling Bernadotte, urodzony jako Olof Daniel Westling (ur. 15 września 1973, w Örebro, Szwecja) – trener fitness, mąż następczyni tronu szwedzkiego Wiktorii.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Daniel urodził się w Örebro w dniu wstąpienia na tron Karola XVI Gustawa. Jego rodzice to Olle i Ewa Westling; ma siostrę Annę. Po ukończeniu szkoły służył w szwedzkiej armii w Hälsinge regemente w Gävle. W 2002 roku poznał księżniczkę Wiktorię i został jej osobistym trenerem.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

W związku z jego zaręczynami z Wiktorią, szwedzkie Archiwa Królewskie opublikowały informacje o przodkach Daniela Westlinga. Większość z nich stanowili rolnicy w prowincji Hälsingland. Jego dziadek Anders Westling (1900-1980) otrzymał nazwisko Westling po matce. W czerwcu 2010 genealog Björn Engström opublikował listę przodków Westlinga już od XIV wieku i wykazał, że Westling wywodzi się z niektórych średniowiecznych rodów w rejonie Kopalni w Falun, m.in. Svinhufvud.

Związek Westlinga z księżną Wiktorią[edytuj | edytuj kod]

W związku z problemami z bulimią, księżna Wiktoria korzystać zaczęła z usług klubu fitness w centrum Sztokholmu, w którym zatrudniony był Daniel Westling. Księżną Wiktorię z Westlingiem wychwycił jeden z paparazzi, który później opublikował zdjęcia w mediach. Początkowo związkowi Wiktorii i Daniela sprzeciwiał się król. Pod jego wpływem Daniel rozpoczął naukę języków obcych oraz etykiety.

Zaręczyny i ślub[edytuj | edytuj kod]

24 lutego 2009 roku Westling i księżniczka Wiktoria otrzymali oficjalne zezwolenie na zaręczyny od króla Szwecji Karola XVI Gustawa i rządu Szwecji. Takie zezwolenie jest konieczne, zgodnie z warunkami szwedzkiej ustawy o sukcesji.

Westling cierpiał na wadę wrodzoną (nie dziedziczną) powodującą zaburzenia czynności nerek. Trzy miesiące po zaręczynach, w dniu 28 maja 2009, Westling przeszedł rodzinny przeszczep nerki w Karolinska University Hospital.

Ślub odbył się w sztokholmskiej katedrze 19 czerwca 2010, w 34. rocznicę ślubu jego teściów.

Po ślubie para udała się samolotem przyjaciela na miesiąc miodowy, który trwał do połowy sierpnia. Książęca para poprzez Islandię i Vancouver udała się na Tahiti, gdzie wsiadła na jacht "Erica XII" i popłynęła na atol Rangiroa.

Szwedzka rodzina królewska
Greater coat of arms of Sweden.svg

JKM Król i JKM Królowa


JKW Birgitta, księżna Hohenzollern-Sigmaringen

* Księżna Magdalena wyszła za mąż za Christophera O’Neilla, który pomimo ślubu, nie przyjął szwedzkiego obywatelstwa; rezygnacja ta wiąże się z tym, że nie jest on członkiem rodziny królewskiej[1].

23 lutego 2012 Wiktoria i Daniel zostali rodzicami Stelli,księżnej Östergötland.

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

  • od 19 czerwca 2010 r.: Jego Królewska Wysokość Książę Västergötland

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy