Daniel (książę Västergötland)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Daniel Westling)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Olof Daniel Westling Bernadotte
Daniel Westling
Prins Daniel vapen med Serafimerorden.svg
Książę Västergötland
Okres panowania od 19 czerwca 2010
Dane biograficzne
Urodziny 15 września 1973 w Örebro
Ojciec Olle Westling
Matka Eva Westling
Żona JKW Wiktoria
Odznaczenia
Królewski Order Serafinów (Szwecja) Order Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy (Estonia) Krzyż Wielki Orderu Białej Róży (Finlandia)

Daniel, książę Västergötland, właśc. Olof Daniel Westling Bernadotte, urodzony jako Olof Daniel Westling (ur. 15 września 1973, w Örebro, Szwecja) – trener fitness, mąż następczyni tronu szwedzkiego Wiktorii.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Daniel urodził się w Örebro (w dniu wstąpienia jego teścia na tron), gdy jego rodzice mieszkali w dzielnicy Brickebacken, a dorastał w Ockelbo. Jego rodzice to Olle i Ewa Westling; ma także siostrę Annę. Po ukończeniu szkoły przez jakiś czas służył w szwedzkiej armii w Hälsinge regemente w Gävle. W 2002 roku poznał księżniczkę Wiktorię, kiedy był jej osobistym trenerem. 1 lipca 2008 roku przeniósł się do jednopokojowego mieszkania w budynku Pagebyggnaden w obszarze Drottningholm. Wynajem został potwierdzony przez dwór królewski.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

W związku z jego zaręczynami z Wiktorią, szwedzkie Archiwa Królewskie opublikowały informacje o przodkach Daniela Westlinga. Większość z nich stanowili rolnicy w prowincji Hälsingland. Jego dziadek Anders Westling (1900-1980) otrzymał nazwisko Westling po matce. W czerwcu 2010 r. genealog Björn Engström opublikował listę przodków Westlinga już od XIV wieku i wykazał, że Westling wywodzi się z niektórych średniowiecznych rodów w rejonie Kopalni w Falun, m.in. Svinhufvud.

Ślub[edytuj | edytuj kod]

24 lutego 2009 roku Westling i księżniczka Wiktoria otrzymali oficjalne zezwolenie na zaręczyny od króla Szwecji Karola XVI Gustawa i rządu Szwecji. Takie zezwolenie jest konieczne, zgodnie z warunkami szwedzkiej ustawy o sukcesji.

Westling cierpiał na wadę wrodzoną (nie dziedziczną) powodującą zaburzenia czynności nerek. Trzy miesiące po zaręczynach, w dniu 28 maja 2009 r., Westling przeszedł przeszczep nerki w Karolinska University Hospital. Dawcą był jego ojciec. Operacja zakończyła się sukcesem. Wiktoria nie mogła być przy nim, gdyż była na Grenlandii, gdzie wykonywała obowiązki następczyni tronu.

Ślub odbył się w sztokholmskiej katedrze 19 czerwca 2010 r., w 34. rocznicę ślubu jego teściów.

Po ślubie świeżo upieczona para udała się samolotem przyjaciela na miesiąc miodowy, który trwał do połowy sierpnia. Książęca para poprzez Islandię i Vancouver udała się na Tahiti, gdzie wsiadła na jacht "Erica XII" i popłynęła na atol Rangiroa.

Związek Westlinga z księżną Wiktorią[edytuj | edytuj kod]

Kiedy księżna Wiktoria miała problemy z bulimią udała się do klubu fitness Balance Training w centrum Sztokholmu, gdzie polecono jej właśnie Daniela Westlinga, w którym się później zakochała. Księżną Wiktorię z Westlingiem wychwycił jeden z paparazzi, który później opublikował zdjęcia z mediach. Wtedy do akcji wkroczył ojciec Wiktorii, król Karol XVI Gustaw. Postanowił poszukać lepszego kandydata na swojego zięcia. Twierdził, iż chłopak z wiejskim akcentem, bez etykiety i nie znający języków nie jest godny sprawowania po nim władzy. Odtąd Daniel zmienił tryb życia. Przeszedł szybki kurs etykiety, zaczął się uczyć języków, przestał chodzić na imprezy z kolegami, a w swojej garderobie ubrania dżinsowe zamienił na garnitury.

Kariera w biznesie[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2009 roku pojawiły się doniesienia, że Daniel Westling ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego Spółki Balance. Jest on jednak nadal partnerem kapitałowym. Spodziewano się, że to samo dotyczyć będzie jego zaangażowania w innych firmach, zanim zostanie księciem.

Stanowiska Westlinga[edytuj | edytuj kod]

  • Balance – CEO i prezes zarządu (ustąpił w listopadzie 2009 r.)
  • Master Training – prezes zarządu i dyrektor
  • Brasil Development – dyrektor zarządu

Tytuły i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Szwedzka rodzina królewska
Greater coat of arms of Sweden.svg

JKM Król i JKM Królowa


JKW Birgitta, księżna Hohenzollern-Sigmaringen

* Księżna Magdalena wyszła za mąż za Christophera O'Neilla, który pomimo ślubu, nie przyjął szwedzkiego obywatelstwa; rezygnacja ta wiąże się z tym, że nie jest on członkiem rodziny królewskiej[1].

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

  • od 19 czerwca 2010 r.: Jego Królewska Wysokość Książę Västergötland

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy