Danielopolina carolynae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Danielopolina)
Danielopolina carolynae[1]
Kornicker et Sohn, 1976
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

skorupiaki

Gromada

małżoraczki

Podgromada

Myodocopa

Rząd

Halocyprida

Podrząd

Halocypridina

Rodzina

Thaumatocyprididae

Rodzaj

Danielopolina
Kornicker et Sohn, 1976

Gatunek

Danielopolina carolynae

Danielopolina carolynaegatunek małżoraczka z rzędu Halocyprida i rodziny Thaumatocyprididae. Skorupiak głębinowy o ciele ukrytym w dwuklapkowym karapaksie długości 1,85 mm. Jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju Danielopolina. Znany z pojedynczego okazu samicy z południowego Atlantyku.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten został opisany w 1976 roku przez Louisa S. Kornickera i Israela Gregory'ego Sohna i nazwany na cześć Carolyn B. Gast. Wyznaczony został gatunkiem typowym nowego rodzaju Danielopolina, nazwanego na cześć Dana L. Danielopola. Ponadto w rodzaju umieszczony został wówczas gatunek Danielopolina orghidani[2]. W 2006 roku L. Kornicker i D. Danielopol podzielili rodzaj na dwa podrodzaje: Danielopolina sensu stricto i Danielopolina (Humphrysella). W 2013 roku ukazała się praca A. Iglikowskiej i G.A. Boxshalla. Na podstawie analizy filogenetycznej wyniesiono w niej Humphrysella do rangi osobnego rodzaju, do którego przeniesiono także część gatunków z podrodzaju nominatywnego tak, że obecnie rodzaj Danielopolina uznawany jest za monotypowy z D. carolynae jako jedynym gatunkiem. Gatunek ten znany jest wyłącznie z okazu holotypowej samicy[3].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Małżoraczek o karapaksie długości 1,85 mm i wysokości 1,72 mm. Klapy karapaksu w obrysie prawie okrągłe, wyższe z przodu niż z tyłu. Środek klap gładki, pozostała część z siateczkowatą rzeźbą o oczkach pięcio- i sześciokątnych. Przednio-brzuszna krawędź karapaksu jest prosta i ograniczona dwoma stożkowatymi guzkami. Guzek tylno-grzbietowy na prawej klapie karapaksu jest położony bardziej z tyłu niż ten na lewej klapie. Klapy karapaksu w obrysie prawie okrągłe, wyższe z przodu niż z tyłu. Czułki pierwszej pary o ośmioczłonowych gałęziach. Pierwszy człon z dwoma brzusznymi szczecinkami. Czułki drugiej pary mają dziewięcioczłonowy egzopodit z pojedynczą szczecinką na pierwszym członie oraz endopodit z 4 szczecinkami końcowymi i 1 boczną na drugim członie. Występują po 2 długie i 6 krótkich pazurków na każdej blaszce (lamelli) furki[2][4].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek głębinowy. Jedyny znany okaz odłowiono na południowym Atlantyku na głębokości 3459 m[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Danielopolina carolynae, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Louis S. Kornicker, Israel Gregory Sohn. Phylogeny, ontogeny, and morphology of living and fossil Thaumatocypridacea (Myodocopa: Ostracoda). „Smithsononian Contributions to Zoology”. 219, 1976. 
  3. a b Anna Iglikowska, Geoff A. Boxshall. Danielopolina revised: Phylogenetic relationships of the extant genera of the family Thaumatocyprididae (Ostracoda: Myodocopa). „Zoologischer Anzeiger”. 252, s. 469–485, 2013. 
  4. Louis S. Kornicker, Thomas M. Iliffe. New Ostracoda (Halocyprida: Thaumatocyprididae and Halocyprididae) from Anchialine Caves in the Bahamas, Palau, and Mexico. „Smithsonian Contributions to Zoology”. 470, 1989. Smithsonian Institution Press.