Dante Ferretti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dante Ferretti

Dante Ferretti (ur. 26 lutego 1943-Macerata we Włoszech) – włoski scenograf, kostiumograf; został wyróżniony w Akademii Nagród jako projektant produkcji, dyrektor artystyczny i projektant kostiumów dla filmów.

W swojej karierze Ferretti pracował z wieloma znakomitymi reżyserami, zarówno amerykańskimi jak i europejskimi, takimi jak Pier Paolo Pasolini, Federico Fellini, Terry Gilliam, Franco Zeffirelli, Martin Scorsese, Anthony Minghella, Tim Burton.

Ferretti nawiązał bardzo bliskie, zawodowe relacje z Matinem Scorsece. Był scenografem siedmiu z jego ostatnich ośmiu filmów. W przeszłości długo współpracował z Pier Paolo Pasolini i Federico Fellini, oboje w pięciu filmach.

W 2008 Ferretti był scenografem opery Howard Shore The Fly, wyreżyserowanej przez Davida Cronenberga, w Théâtre du Châtelet w Paryżu.

Ferretti wygrał dwie Nagrody Akademii za najlepszego dyrektora artystycznego w filmach The Aviator i Sweeney Todd. Otrzymał siedem wcześniejszych nominacji. W dodatku był nominowany jako Najlepszy Projektant Kostiumowy w filmie "Kundun", otrzymał również 3 nagrody BAFTA.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]