Dariusz Dusza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dariusz Dusza
Data i miejsce urodzenia 22 grudnia 1961
Polska Gliwice, Polska
Instrument gitara
Gatunek punk rock
rock and roll
Zawód gitarzysta
kompozytor
autor tekstów
Aktywność lata 80. – nadal
Powiązania Dżem
Współpracownicy
Ireneusz Dudek
Jerzy Mercik
Zespół
Śmierć Kliniczna
Absurd
Shakin Dudi
Darmozjady
Chuligani
DiM
Redakcja

Dariusz Dusza (ur. 22 grudnia 1961[1] w Gliwicach) – polski muzyk rockowy (gitarzysta), kompozytor, autor tekstów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego droga muzyczna zaczęła się w liceum, gdzie grał w zespole "Ndst", wykonującym standardy bluesowe i rock`n`rollowe. Potem wraz z Wojciechem Jaczyczką (później "Śmierć Kliniczna") grywał w różnych, efemerycznych składach.

W 1981 został liderem i współzałożycielem zespołu Śmierć Kliniczna. Grupa ta, łącząca punk rocka z reggae i punk jazzem, nagrała dwa single, występowała na największych polskich festiwalach rockowych.

W 1984 Dusza opuścił Śmierć Kliniczną i założył Absurd. W tym samym roku Dusza i kilku muzyków wzięło udział w występach zespołu stworzonego przez Ireneusza Dudka dla potrzeb jednego koncertu w Hali Parkowej w Katowicach. Po tym wydarzeniu muzycy postanowili działać dalej jako Shakin Dudi. Dusza był gitarzystą i autorem wszystkich tekstów zespołu.

Równolegle, po rozwiązaniu "Absurdu" Dusza wraz z Lucjanem Gryszką (ex-Absurd, obecnie Cree) i Adamem Lomanią, powołał do życia Darmozjadów, a zespół wydał swoją dużą płytę. Po tym projekcie wraz z Gryszką i Andrzejem Urnym, przez parę miesięcy tworzy zespół Chuligani.

W 1989 Dusza zawiesił aktywną działalność estradową, ograniczając się do pisania tekstów dla Ireneusza Dudka. Jako tekściarz rozpoczyna również współpracę z zespołem Dżem.

W 2002 ukazała się płyta Pies od Luizy, nagrana wspólnie z Jerzym "Mercedesem" Mercikiem (również byłym członkiem Śmierci Klinicznej). Grając we dwóch na akustycznych gitarach występowali okazjonalnie, wykonując na koncertach swoje piosenki oraz opracowane przez siebie wersje utworów Boba Marleya czy Ramones. Po niemal dwuletniej przerwie spotkali się znowu tworząc zespół DiM, czyli Dusza i Mercik. W 2008 ukazuje się ich album Same dobre wiadomości.

Od 2004 Dusza wraca do grania w Shakin Dudi. Po wydaniu LP Złota płyta - ciąg dalszy zespół ponownie rozpoczyna aktywną działalność koncertową. W 2011 roku wychodzi kolejny album zespołu ...bo ładnym zawsze lżej.... W 2011 roku Irek Dudek otrzymuje Fryderyka za album Dudek Bluesy, na którym wszystkie teksty są autorstwa Duszy. W październiku 2009 Dariusz Dusza rozpoczął organizowanie swojego nowego zespołu - Redakcji. W jego składzie, oprócz Duszy, znaleźli się: wokalista Adam Antosiewicz, basista Bartłomiej Stuchlik i perkusista Łukasz Walczak. Później dołączył do nich jeszcze gitarzysta Dawid Szlezak [2]. W kwietniu 2011 ukazał się ich debiutancki album Horrroskop.

Oprócz muzyki, Dariusz Dusza pasjonuje się również wędkarstwem. Jest autorem kilku książek o tej tematyce (Wędkarski kalendarz brań, Właśnie wróciłem z ryb, Łowić duszą i głową, "Sekrety mistrzów spinningu"). Od 1998 pisze felietony w miesięczniku "Wędkarski Świat".

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze piosenki[edytuj | edytuj kod]

 • "Nienormalny świat" Śmierć Kliniczna
 • "Nasza edukacja" Śmierć Kliniczna
 • "Zżera mnie dżuma" Absurd
 • "Au sza la la la" Shakin Dudi
 • "Och, Ziuta" Shakin Dudi
 • "Zastanów się, co robisz" Shakin Dudi
 • "Dzikość mego serca" Dżem
 • "Jak malowany ptak" Dżem
 • "Zapal świeczkę" Dżem
 • "Same dobre wiadomości" DiM
 • "Dziś umarłem na ulicy" Redakcja

Przypisy

 1. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 407. ISBN 83-7129-570-7
 2. Redakcja w cgm (codziennej gazecie muzycznej).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]