De Dion-Bouton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
De Dion, Bouton et Trépardoux
Data założenia 1882
Data likwidacji 1955
Branża motoryzacyjna
Produkty samochody
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

De Dion-Boutonfrancuskie przedsiębiorstwo produkujące samochody.

Ciągnik De-Diona w trakcie słynnego wyścigu Paryż-Rouen

Firma została założona przez markiza Jules'a-Alberta de Dion – znanego pioniera motoryzacji, Georges'a Boutona oraz Charles'a Trépardoux. Na przełomie XIX i XX wieku należała do najbardziej znamienitych wytwórni automobilowych, wprowadzających wiele nowatorskich rozwiązań technicznych, np. benzynowy silnik jednocylindrowy, czy oś De-Diona.

De Dion-Bouton Vitourette (1903)

Albert de Dion wygrał wyścig Paryż – Rouen w 1894 na parowym ciągniku. Jednak został zdyskwalifikowany ponieważ uznano, iż ciągnik z przyczepką nie jest pojazdem samobieżnym mogącym przewozić pasażerów. Okazało się wówczas, iż pozostałe miejsca startowe zostały obsadzone przez napędzane silnikami benzynowymi pojazdy Panhard-Levassor. Wówczas baron przeniósł swoje zainteresowania z pojazdów parowych na benzynowe. Skonstruowany w jego firmie silnik był jednym z najbardziej znanych konstrukcji motoryzacyjnych tamtego czasu i powszechnie stosowany. Zaś firma wytwarzająca w 1900 roku ponad 3 tys. aut rocznie była największym producentem aut na świecie. Pojazdy De Dion-Bouton oraz wytwarzane na licencji można było spotkać na wszystkich kontynentach. Szczególnie lubiany był model "Vitourette". Budowano także motocykle i lokomotywy, a nawet pierwsze bodaj w historii sanie motorowe (w latach 1907-1908, dla francuskiej wyprawy polarnej J.-B. Charcota i dla brytyjskiego badacza Antarktydy Roberta F. Scotta).

Przerwę w produkcji przyniosły lata I wojny światowej, po której firma nie odzyskała swojej wiodącej pozycji. Zmieniły się także konstrukcje samochodów i małe "samochodziki" De Dion-Bouton nie dotrzymywały kroku konkurencji. W 1932 wypuszczono ostatni model osobowy, a produkcja ciężarówek zakończyła się w 1952. Zakłady sprzedano w 1955.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]