de Havilland Tiger Moth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
De Havilland Tiger Moth
DH.82A Tiger Moth
DH.82A Tiger Moth
Dane podstawowe
Państwo  Wielka Brytania
Producent De Havilland Aircraft Company Ltd.
Typ samolot szkolny
Konstrukcja dwupłat o konstrukcji mieszanej, podwozie – stałe
Załoga 2 (uczeń, instruktor)
Historia
Data oblotu 26 października 1931
Lata produkcji 1931 – 1944
Dane techniczne
Napęd 1 silnik rzędowy tłokowy De Havilland Gipsy Major
Moc 130 KM (96 kW)
Wymiary
Rozpiętość 8,94 m
Długość 7,30 m
Wysokość 2,68 m
Powierzchnia nośna 22,20 m²
Masa
Własna 502 kg
Startowa 743 kg
Osiągi
Prędkość maks. 182 km/h
Prędkość przelotowa 145 km/h
Pułap 4 200 m
Zasięg 485 km
Dane operacyjne
Użytkownicy
Wielka Brytania, Australia, Cejlonu, Dania, Egipt, Francja, Grecja, Holandia, Indie, Kanada, Litwa, Mozambik, Norwegia, Nowa Zelandia, Polska, Peru, Rodezja, Szwajcaria, Szwecja
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
De Havilland 82A Tiger Moth II w ekspozycji Muzeum Lotnictwa Polskiego
Samolot Tiger Moth - widok z przodu
Widok z przodu
De Havilland DH.82 Tiger Moth DE974 G-ANZZ w powietrzu w Imperial War Museum Duxford

De Havilland Tiger Mothbrytyjski samolot szkolny, zaprojektowany i zbudowany w 1931 roku w brytyjskiej wytwórni lotniczej de Havilland.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1930 roku w brytyjskiej wytwórni lotniczej de Havilland skonstruowano samolot szkolny w układzie dwupłatu, oznaczony DH-60T Tiger Moth. Konstrukcja samolotu została oparta na popularnym samolocie szkolnym DH-60G Gipsy Moth. W nowym samolocie poprawiono sylwetkę i wprowadzono kilka istotnych ulepszeń. Do najważniejszych należało przesunięcie górnego płata do przodu, aby ułatwić skok ze spadochronem z pierwszego fotela. W tym samym celu przy obu fotelach zastosowano otwierane do dołu boki kabin. Ponadto dokonano szereg drobnych ulepszeń wynikających z doświadczeń budowy wcześniejszych typów samolotów szkolnych tej firmy.

Prototyp samolotu de Havilland Tiger Moth był napędzany silnikiem rzędowym de Havilland Gipsy III o mocy 120 KM (88 kW) i został oblatany w dniu 26 października 1931 roku. Samolot miał płaty i usterzenie konstrukcji drewnianej, kryte płótnem. Na górnym płacie zamontowano skrzela, a na dolnym lotki. Kadłub był spawany z rur stalowych, kryty był płótnem. W obu kabinach umieszczonych jedna za drugą (przednia ucznia, tylna instruktora) znajdowały się sterownice i komplet niezbędnych przyrządów pokładowych. W stałym podwoziu zastosowano amortyzatory gumowe. Prototyp spełniał wszystkie założenia projektu i wykazywał doskonałe właściwości pilotażowe. W związku z tym samolot skierowano do produkcji seryjnej i oznaczono go jako de Havilland DH-82 Mk I Tiger Moth.

W 1931 roku przystąpiono do budowy następnej seryjnej wersji oznaczonej DH-82A Mk II Tiger Moth, która różniła się od poprzedniej tylko zastosowaniem silniejszego silnika de Havilland Gipsy Major o mocy 130 KM (96 kW). Był to silnik rzędowy z cylindrami wiszącymi, co poprawiło widoczność z obu kabin. Dla utrudnienia wchodzenia samolotu w korkociąg zastosowano w nim przedłużony statecznik poziomy, natomiast część pokrycia płóciennego na kadłubie ze względów eksploatacyjnych zastąpiono pokryciem ze sklejki. Produkcję seryjną tej wersji rozpoczęto w 1933 roku. Część samolotów wyposażono również w metalowe pływaki Short.

Produkcję seryjną samolotu de Havilland Tiger Moth zakończono w 1944 roku, ogółem wybudowano 8811 samolotów obu wersji, z tego 5483 w Wielkiej Brytanii, a pozostałe na licencji w następujących krajach: Kanadzie – 1747, Australii – 1085, Nowej Zelandii – 91, Portugalii – 91, Norwegii – 37 i Szwecji – 23.

Użycie w lotnictwie[edytuj | edytuj kod]

Samoloty de Havilland Tiger Moth zostały wprowadzone do szkół lotniczych Royal Air Force (RAF) w 1934 roku, a do 1935 roku trafiły również do cywilnych szkół lotniczych, gdzie były stosowane do połowy lat pięćdziesiątych XX wieku.

Oprócz lotnictwa brytyjskiego samoloty de Havilland Tiger Moth były stosowane również w lotnictwie: Australii, Cejlonu, Danii, Egiptu, Francji, Grecji, Holandii, Indii, Kanady, Litwy, Mozambiku, Norwegii, Nowej Zelandii, Peru, Rodezji, Szwajcarii i Szwecji. Pojedyncze egzemplarze zakupiły również inne państwa.

Użycie w lotnictwie polskim[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na swoje właściwości pilotażowe, w czerwcu 1934 roku również polskie Ministerstwo Komunikacji zakupiło w Wielkiej Brytanii jeden samolot de Havilland DH.82 Tiger Moth. W Polsce otrzymał on cywilny numer rejestracyjny SP-AMX i w przeszedł próby testowe w Instytucie Badań Technicznych Lotnictwa w Warszawie, a następnie był tam eksploatowany.

Następnie w 1940 roku polscy piloci w Wielkiej Brytanii na tych samolotach przechodzili loty kontrolne w ośrodkach w Old Sarum i East Chrum. Potem szkoląc się według programów obowiązujących w RAF szkolili się na tych samolotach i to w szkołach brytyjskich jak również polskich szkołach na terenie Anglii. Ogółem do końca II wojny światowej na samolotach de Havilland Tiger Moth przeszło przeszkolenie I stopnia 1665 polskich pilotów.

Samoloty DH-82A Tiger Moth były również stosowane w polskich dywizjonach m.in. 300, 304, 309 i 315 jako samoloty pomocnicze.

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Samolot de Havilland DH-82A Mk II Tiger Moth był dwumiejscowym samolotem szkolnym w układzie dwupłatu o konstrukcji mieszanej, kabina odkryta. Podwozie klasyczne – stałe. Napęd: silnik rzędowy tłokowy.

Uzbrojenie – nie posiadał.

Widok z tyłu

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]