De Su

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
De Su
Rok założenia 1993
Pochodzenie Polska
Gatunek pop

De Su – polskie żeńskie trio wokalne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w lutym 1993[1] przez Małgorzatę Pruszyńską (ur. 17 stycznia 1965 w Gdyni), znaną także jako Margo Su.

Grupa swój początek miała w musicalu "Metro", gdzie śpiewały i poznały się cztery wokalistki: Małgorzata Pruszyńska, Daria Druzgała, Beata Kacprzyk oraz Anna Mamczur (która jeszcze w 1993 roku opuściła grupę). Początkowo pojawiły się jako chórek na płycie Elf grupy Varius Manx, a następnie lider tej formacji Robert Janson napisał kompozycje (głównie do tekstów Pruszyńskiej) na ich solową płytę, która pojawiła się na rynku w 1996 roku. Płytę promowała przebojowa piosenka "Życie cudem jest" – jeden z największych hitów tria. Po paśmie sukcesów i 2-letniej przerwie dziewczyny wydały jeszcze płytę Uczucia, która jednak nie odniosła już takiego sukcesu jak poprzednia. W 2000 roku do zespołu dołączyła Katarzyna Rodowicz. Wtedy został nagrany świąteczny przebój "Kto wie?", który do dziś co roku w okresie bożonarodzeniowym powraca do rozgłośni radiowych.

Powoli drogi dziewcząt zaczęły się rozchodzić. Beata Kacprzyk odeszła, aby urodzić dziecko. Definitywny rozpad zespołu spowodowało odejście Darii Druzgały, która zaczęła śpiewać w teleturnieju Gra w przeboje prywatnej stacji RTL7. Po roku Małgorzata Pruszyńska reaktywowała grupę pod nazwą 2Su, w skład której weszła ona sama i Katarzyna Rodowicz. Wydany został singel z dwiema piosenkami – premierową "Jedna dzika noc" oraz ponownie nagraną "Kto wie?". W stacjach radiowych przyjęła się jednak wersja wykonywana przez De Su. 2Su po krótkim czasie rozpadł się na początku XXI wieku[2], a Pruszyńska jako Margo Su próbowała jeszcze swych sił wydając singla "Nie jestem aniołem", który nie został jednak w żaden sposób zauważony w mediach. Dziewczyny wycofały się z życia publicznego[2].

Piosenka grupy De Su "Życie cudem jest" została wykorzystana w ostatniej scenie popularnego serialu Magda M.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

gościnnie

Przypisy

  1. Biblioteka polskiej piosenki – De Su. [dostęp 2011-02-14].
  2. 2,0 2,1 Zapomniane polskie zespoły lat 90. Onet Muzyka, 8 sie, 12:51. [dostęp 2014-08-25]. s. 2 z 15.
  3. Informacje o płycie na stronie Bogdana Chorążuka. [dostęp 2011-02-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]