Dean Smith (kierowca wyścigowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dean Smith
Ilustracja
Dean Smith na Oulton Park w roku 2009
Państwo

 Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

22 marca 1988
Wolverhampton

Sukcesy

2005: Brytyjska Formuła BMW (mistrz)
2009: Brytyjska Formuła Renault (mistrz)

Strona internetowa

Dean Smith (ur. 22 marca 1988 w Wolverhampton, West Midlands) – brytyjski kierowca wyścigowy.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Formuła BMW[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu działalności kartingowej, Dean w roku 2004 rozpoczął poważną karierę wyścigową, debiutując w Brytyjskiej Formule BMW. Sezon później sięgnął w niej po tytuł mistrzowski.

Formuła Renault[edytuj | edytuj kod]

W latach 2006-2007 brał udział w Brytyjskiej Formule Renault. W pierwszym podejściu zmagania zakończył na 9. pozycji. W drugim, dzięki współpracy z konkurencyjnym brytyjskim zespołem Fortec Motorsport, został sklasyfikowany na drugim miejscu, z dorobkiem czternastu miejsc na podium, w tym trzech zwycięstw. W roku 2007 zadebiutował również w Północnoeuropejskim Pucharze Formuły Renault, podczas drugiej rundy na niemieckim torze w Oschersleben (Bode) (bez sukcesu).

W sezonie 2008 awansował wraz z ekipą Fortec do Europejskiego Pucharu Formuły Renault. Dużo silniej obsadzona stawka oraz mniej konkurencyjny zespół w bardziej prestiżowej serii spowodował, iż Smith nie był w stanie osiągać zadowalających wyników. Ostatecznie będąc czterokrotnie sklasyfikowanym na punktowanej pozycji, rywalizację zakończył dopiero na 17. miejscu. Oprócz regularnych startów w tym cyklu, Brytyjczyk gościnnie wystąpił również w ostatniej rundzie sezonu Brytyjskie Formuły 3 oraz dwóch Zachodnioeuropejskiego Pucharu francuskiej marki, za każdym razem plasując się w pierwszej dziesiątce wyścigu.

Na sezon 2009 powrócił do Brytyjskiej Formuły Renault. Tym razem jednak podpisał kontrakt ze stajnią Manor Motorsport. Decyzja okazała się słuszna. Brytyjczyk pomimo nie uczestnictwa w pierwszych dwóch wyścigach sezonu, szybko odrobił straty, by ostatecznie pewnie triumfować w klasyfikacji generalnej mistrzostw, z dorobkiem siedmiu zwycięstw. Dzięki temu sukcesu został uhonorowany nagrodą McLaren Autosport BRDC Award, na najbardziej obiecującego brytyjskiego kierowcę roku. Oprócz tego odbył testy z utytułowanym brytyjskim zespołem F1McLaren. Pod koniec sezonu, powrócił do Europejskiego Pucharu, na ostatnią rundę, w hiszpańskim Alcañiz. Podczas weekendu zaprezentował się z bardzo dobrej strony, będąc sklasyfikowanym odpowiednio na siódmej i drugiej lokacie.

Porsche Carrera Cup[edytuj | edytuj kod]

Oprócz udziału w wyścigach open-wheel, Dean wystartował również w dwóch rundach Brytyjskiej edycji Porsche Carrera Cup, w sezonach 2008-2009. Podczas tych czterech wyścigów spisał się nadspodziewanie dobrze (zważywszy na profesję), będąc za każdym razem sklasyfikowanym w pierwszej dziesiątce.

Seria GP3[edytuj | edytuj kod]

W roku 2010, dzięki wsparciu sponsorskiemu ze strony „Racing Steps Foundation” (czyli Fundacji wspierającej obiecujących brytyjskich kierowców wyścigowych), dostał szansę startów w brytyjskiej ekipie Carlin Motorsport, w nowo utworzonej serii GP3. Debiut w serii okazał się całkiem udany. Brytyjczyk w ciągu 16 wyścigów siedmiokrotnie dojechał na punktowanej pozycji, z czego raz stanął na najniższym stopniu. Miało to miejsce podczas drugiego wyścigu, na węgierskim torze Hungaroring. Ostatecznie Smith został sklasyfikowany na 7. miejscu.

W kolejnym sezonie startów reprezentował hiszpańską ekipę Addax Team. Pierwsza faza rywalizacji była udana dla Deana. W pierwszych ośmiu wyścigach, Brytyjczyk sześciokrotnie dojechał do mety na punktowanych lokatach, dwukrotnie przy tym stając na podium (w sprintach w Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii). W pozostałej części sezonu Smith nie zdobył jednak punktów, a podczas kończącej zmagania rundzie na włoskiej Monzie został zastąpiony przez Włocha Vittorio Ghirelli. W klasyfikacji generalnej ostatecznie znalazł się na 12. pozycji.

Wyniki w GP3[edytuj | edytuj kod]

Rok Zespół Wyniki w poszczególnych eliminacjach Punkty Pozycja
2010 Carlin Hiszpania
ESP
Hiszpania
ESP
Turcja
TUR
Turcja
TUR
Hiszpania
VAL
Hiszpania
VAL
Wielka Brytania
GBR
Wielka Brytania
GBR
Niemcy
DEU
Niemcy
DEU
Węgry
HUN
Węgry
HUN
Belgia
BEL
Belgia
BEL
Włochy
ITA
Włochy
ITA
24 7
4 5 22† 10 17 23 6 22 9 12 5 3 6 4 NU 16
2011 Addax Team Turcja
TUR
Turcja
TUR
Hiszpania
ESP
Hiszpania
ESP
Hiszpania
VAL
Hiszpania
VAL
Wielka Brytania
GBR
Wielka Brytania
GBR
Niemcy
DEU
Niemcy
DEU
Węgry
HUN
Węgry
HUN
Belgia
BEL
Belgia
BEL
Włochy
ITA
Włochy
ITA
18 12
9 6 7 3 5 11 8 2 24 NU 24 19 20 20 - -

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]