Deborah Hyde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Deborah Hyde
Ilustracja
Deborah Hyde podczas wykładu o wierze w wampiry na QED 2014
Data i miejsce urodzenia

1965
Londyn

Narodowość

brytyjska

Strona internetowa

Deborah Hyde (ur. 1965) jest brytyjską sceptyczką naukową, folklorystką, kulturolog i redaktorem naczelnym magazynu The Skeptic. Pisze i wykłada na temat przesądów[1], kryptozoologii, religii i wiary w zjawiska paranormalne[2], ze szczególnym uwzględnieniem folkloru, psychologii i socjologii związanymi z tymi zjawiskami. W codziennym życiu jest koordynatorem charakteryzacji filmowej. Została nawet nazwana „ekspertem od wampirów”[3]. We wrześniu 2017 będzie prelegentką na odbywającym się we Wrocławiu 17 Europejskim Kongresie Sceptyków[4].

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowanie zjawiskami nadprzyrodzonymi wywodzi się z jej dzieciństwa i Deborah Hyde wiąże to ze „spędzaniem zbyt wiele czasu z szalonymi ciotkami”[5]. Podczas gdy inne dziewczynki interesowały się wróżkami, czy aniołami, ona zawsze była zafascynowana „ciemną stroną”[6]. Na początku wierzyła w te zjawiska, ale zmieniło się to po odkryciu książki The Black Arts okultystyznego pisarza Richarda Cavendisha, co doprowadziło ją do stosowania bardziej analitycznego podejścia do tych zjawisk[5].

Kariera poza sceptycyzmem[edytuj | edytuj kod]

Przez wiele lat zajmowała się dystrybucją przedmiotów kolekcjonerskich. Wtedy to spędziła kilka lat w Nowym Jorku. Następnie w latach 90. XX wieku zajęła się koordynacją choreografii filmowej i efektów specjalnych oraz kierownictwem produkcji dla kina i TV. Zajmuje się tym po dziś dzień[5].

Kariera jako sceptyk[edytuj | edytuj kod]

Deborah Hyde zaczęła badać i pisać o wierze w zjawiska nadprzyrodzone w latach 90. XX wieku. Pisała na te tematy bloga pod pseudonimem Jourdemayne od 2009 roku[7]. Jej strona internetowa działa pod tą samą nazwą, zapożyczoną od wyedukowanej kobiety żyjącej w XV wieku, znanej też jako „Wiedźmą Oka”, spalonej za czary w Londynie w 1441 roku. Deborah Hyde wybrała tę kobietę ze względu na to, że „wiele osób udawało się do niej po informacje o ciemnych sprawach”.

Deborah Hyde na blogu przedstawia podejście śledcze i opisuje wzajemne powiązania folkloru, systemu wierzeń, strachu przed nieznanym i zjawiskami naturalnymi. W wystąpieniach publicznych i artykułach opisane zostały dokładnie następujące zjawiska nadprzyrodzone:

Hyde wręcza nagrodę Ockham Crispianowi Jago podczas konferencji QED 2016.

Redaktor naczelny magazynu The Skeptic[edytuj | edytuj kod]

Deborah Hyde wręcza nagrodę Ockham Jamesowi O'Malleyowi i Lizie Lutgendorff podczas konferencji QED 2013 w Manchesterze[18]

W 2011 roku została powołana na stanowisko redaktora naczelnego czasopisma "The Skeptic", brytyjskiego magazynu popularyzującego naukę i krytyczne myślenie[19]

Jako redaktor współpracuje z międzynarodową komisją ekspertów z różnych dziedzin, wśród których są uznawani na całym świecie naukowcy, edukatorzy naukowi i pasjonaci, tacy jak Susan Blackmore, Stephen Fry, Derren Brown, Brian Cox, Richard Dawkins, Edzard Ernst, Robin Ince, PZ Myers, Phil Plait, Massimo Polidoro, Simon Singh, James Randy i Richard Wiseman[20].

Nagroda Ockham[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku Deborah Hyde była pomysłodawcą nagrody wręczanej za ważne dokonania na różnych polach aktywizmu sceptycznego w celu zapewnienia uznania ludziom poświęcającym swój czas i pracę w celu promocji nauki i sceptycyzmu naukowego. Od 2012 roku nagrody te wręczane są podczas konferencji QED – Question, Explore, Discover[21].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Deborah Hyde mieszka w Wielkiej Brytanii, w zachodnim Londynie[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Deborah Hyde: The Enfield ‘Poltergeist’: a sceptic speaks. 1 maja 2015. (ang.).
  2. a b Deborah Hyde: Vampire legends that refuse to die. 4 grudnia 2012. (ang.).
  3. Ian Sample: Halloween special: the science of scary apparitions – podcast. The Guardian, 20 października 2014. (ang.).
  4. Deborah Hyde – European Skeptics Congress. ESC Wrocław. 17th European Skeptics Congress. (pol.).
  5. a b c d Contact & Contributors. The Skeptic. (ang.).
  6. Michael Marshall: 2015 ESC Podcast: Episode #04 – Deborah Hyde. Good Thinking Society, 17 lipca 2015. (ang.).
  7. Previous Posts. Jourdemayne, 2011. (ang.).
  8. Review – Deborah Hyde – The Natural History of the European Werewolf. 20 sierpnia 2012. (ang.).
  9. Adam Lappin: QEDcon: Deborah Hyde – The Natural History of the European Werewolf. Critical Tinkering blog, 11 marca 2012. (ang.).
  10. Deborah Hyde: CFI UK presents Deborah Hyde on The Natural History of the European Werewolf. British Humanist Association, 18 października 2014. (ang.).
  11. Halloween With Deborah Hyde : Interview With a Vampire Expert. Winchester Skeptics, 31 października 2013. (ang.).
  12. Deborah Hyde: England’s Child Witches. Jourdemayne Blog, 8 sierpnia 2010. (ang.).
  13. Deborah Hyde: ‘Raped by Demons’ or ‘The Haunted Cheese Sandwich’. Jourdemayne Blog, 21 listopada 2009. (ang.).
  14. Speakers: Deborah Hyde. European Skeptics Congress London, 27 maja 2015. (ang.).
  15. Bad Santa: The Growing Popularity of Krampus. Barts Pathology Museum, Queen Mary University of London, 3 grudnia 2014. (ang.).
  16. Bad Santa: The Evil Side of Christmas. Birmingham Skeptics in the Pub, 9 grudnia 2015. (ang.).
  17. You'd better watch out, you'd better not cry.... Greater Manchester Skeptics Society, 10 grudnia 2015. (ang.).
  18. Who won the Ockham's?. „The Skeptic”. 24 (3), 2013. (ang.). 
  19. Volume 23 Issue 2: Jon Ronson. The Skeptic. (ang.).
  20. Editorial Advisory Board. The Skeptic. (ang.).
  21. The Ockhams – UK Skepticism's first awards. „The Skeptic”. 23 (4), 2012. ISSN 0959-5228. (ang.).