Deficyt karboksylazy pirogronianu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chorobę wywołuje niedobór enzymu karboksylazy pirogronianu (powyżej),...
... przekształcającego pirogronian (na rysunku jego uprotonowana forma, kwas pirogronowy)...
... w szczawiooctan (na rysunku oddpowiadający mu kwas szczawiooctowy)

Deficyt karboksylazy pirogronianuchoroba metaboliczna związana z zaburzeniem metabolizmu węglowodanów[1].

W chorobie tej występuje niedobór jednego z enzymów uczestniczących w przemianach cukrów, mianowicie karboksylazy pirogronianu. Białko to stanowi pierwszy z enzymów glukoneogenezy[1].

Choroba ta daje o sobie znać już w pierwszym tygodniu życia. Przebieg deficytu karboksylazy pirogronianowej obejmuje objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, występuje też kwasica mleczanowa, w przeciwieństwie do hipoglikemii. Rozpoczyna się właśnie od ciężkiej kwasicy metabolicznej z nadmiarem mleczanów i ciał ketonowych. Z objawów neurologicznych obserwuje się drgawki, hipotonię, zarówno rozwój psychiczny, jak i fizyczny ulega zahamowaniu. Może wystąpić zespół Leigha[1].

Różnicowanie obejmuje zrobienie badań biochemicznych z użyciem fibroblastów chorego. Jednostki wymagając wykluczenia zaliczają się w tym wypadku do chorób mitochondrialnych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Ewa Pronicka: Choroby metaboliczne. W: Krystyna Kubicka, Wanda Kawalec: Pediatria. T. 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010, s. 180. ISBN 978-83-200-4169-9.