Delphi Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy firmy motoryzacyjnej. Zobacz też: Borland Delphi – zintegrowane środowisko programistyczne.
Delphi Corporation
Delphi Corporation
Delphi Corporation
Niemiecki oddział Delphi w Wuppertalu
Data założenia 1998
Lokalizacja  Stany Zjednoczone
Siedziba Troy
ISIN

JE00B783TY65

brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Delphi Corporationkorporacja powstała 28 maja 1999 roku ze struktur General Motors.

Korporacja ta jest drugą pod względem wielkości w branży zajmującej się produkcją części dla przemysłu samochodowego. Zatrudnia około 185 tys. pracowników (w USA około 50 tys.). Posiada 167 fabryk i następne 41 jako joint ventures z innymi spółkami, 53 centra sprzedaży. Delphi operuje na terenie 38 krajów w tym w Polsce (fabryki w Błoniu k. Warszawy, Gdańsku, Gliwicach, Jeleśni, Krośnie (teraz już BWI Group), Ostrowie Wielkopolskim i w Tychach[1]) oraz Centrum Techniczne w Krakowie.

Delphi Corporation 8 października 2005 roku wnosi o bankructwo broniąc się przed wierzycielami[2]. Jedyną dywizję przynoszącą zyski, zajmującą się produkcją kolumn kierowniczych i przekładni (m.in. zakład w Tychach i Gliwicach, oraz Centrum Techniczne w Krakowie), sprzedaje jako osobną markę do General Motors, zwaną aktualnie Nexteer Automotive. Aktualnie trwa proces sprzedażowy z General Motors do Pacific Century Motors.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]