Deresze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Deresze
Dereše
Ilustracja
Widok na Dereše (na drugim planie) z Chopoka
Państwo

 Słowacja

Położenie

Powiat Liptowski Mikułasz

Pasmo

Niżne Tatry

Wysokość

2004 m n.p.m.

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Deresze”
Ziemia48°56′30″N 19°34′17″E/48,941667 19,571389
Widok od wschodu: Deresze (w centrum) i Chopok (na ostatnim planie)

Deresze (słow. Dereše, węg. Déres, 2004 m) – szczyt w Tatrach Niżnych na Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Jest to szczyt leżący w głównym grzbiecie Niżnych Tatr, ok. 1,4 km na zachód od Chopoka i ok. 5,8 km na wschód od Chabeńca. Stanowi zwornik dla odgałęziającego się ku południu masywnego grzbietu bocznego ze szczytami Pálenica (1654 m) i Baba (1617 m). Wznosi się nad trzema dolinami; od południa nad doliną Zadniej Wody (Zadná voda będąca odgałęzieniem Doliny Demianowskiej), od północy nad Doliną Bystrej (Bystrá dolina) i Vajskovską doliną.

Geologia i morfologia[edytuj | edytuj kod]

Masyw Dereszy zbudowany jest z granitów, tworzących krystaliczne jądro Niżnych Tatr. W kierunku wschodnim odcinek głównego grzbietu niżnotatrzańskiego wznosi się nieznacznie ku Chopokowi. W kierunku zachodnim odcinek głównego grzbietu niżnotatrzańskiego opada łagodnie na dłuższym odcinku ku przełęczy pod Poľaną (1837 m). Stoki południowe są dość strome, lecz słabo rozczłonkowane i opadają równomiernie ku przełęczy Przysłop (1518 m), za którą ciągnie się wspomniany grzbiet z Pálenicą i Babą. Stoki północne są bardzo strome, opadają pionowymi ścianami i głębokimi żlebami ku klasycznie uformowanym kotłom polodowcowym w zamknięciu doliny Zadniej Wody.

Turystyka i narciarstwo[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt Dereszów, głównym grzbietem Niżnych Tatr, biegną czerwone znaki dalekobieżnego szlaku turystycznego zwanego Cesta hrdinov SNP (międzynarodowy szlak E8). Od południa na szczyt wyprowadzają znaki żółte wiodące z kompleksu wypoczynkowego Tále grzbietem przez Babę, Pálenicę i przełęcz Przysłop.

Szlak czerwony odcinek: Chopok – Deresze – sedlo PoľanyPoľanaKotliskáChabenec. Czas przejścia: 2.25 h, ↓ 2.30 h
Szlak żółty Tále – Mesiačik – Baba – Pálenica – Sedlo Príslop – Deresze. Czas przejścia: 4.50 h, ↓ 3.25 h

Deresze cieszą się dużą popularnością wśród narciarzy pomimo dużego zagrożenia lawinami. Od południowego wschodu pod sam szczyt wyprowadza linia wyciągu narciarskiego. Na północny wschód od szczytu, w Dolinie Demianowskiej znajduje się największy słowacki ośrodek narciarskiJasná.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hochmuth Zdenko a kolektív: Nízke Tatry – západ. Turistický sprievodca ČSSR č. 10, wyd. Šport, Slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1982.
  • Nízke Tatry – Chopok, mapa 1:50 000, nr 122, wyd. VKÚ Harmanec, 2003, ISBN 80-8042-045-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Widok z Dereszy na stronę zachodnią i północną
Widok z Dereszy na stronę zachodnią i północną