Devops

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

DevOps ((ang.) Development and Operations) – metodyka zespolenia rozwoju ((ang.) development) i eksploatacji ((ang.) operations) oraz zapewnienia jakości ((ang.) quality assurance), która została zaprezentowana na pierwszej z serii konferencji DevOps Days w 2009 roku w Belgii. Metodyka ta kładzie nacisk na wąską współpracę i komunikację profesjonalistów z zakresu operacji IT oraz specjalistów od rozwoju oprogramowania. Uwzględnia współzależność rozwoju i operacji IT. Skraca czas wdrożenia funkcjonalności w oprogramowaniu. Pojęcie DevOps[1] zostało zaproponowane w 2009 przez Patricka Debois w trakcie dni DevOps w Gandawie.

Metoda rozwoju oprogramowania DevOps jest wskazana dla firm, gdzie częstotliwość edycji jest stosunkowo wysoka. Jeden z serwisów internetowych wykorzystuje DevOps do realizacji dziesięciu wdrożeń dziennie[2].

W firmach stosujących organizację DevOps, wdrożenia aplikacji wiążą się z mniejszym ryzykiem z powodu zwiększonej koordynacji wydań oraz zastosowanie narzędzi współpracy, takich jak wideokonferencja, e-mail, komunikatory internetowe oraz serwisy internetowe klasy wiki, w celu zagwarantowania dokładnego zrozumienia wymagań i właściwej współpracy wszystkich uczestników projektu.

Podstawowe zasady[edytuj | edytuj kod]

Do zastosowania DevOps rekomendowane jest następujące środowisko IT:

  • stosowanie programowania zwinnego lub podobnych metod wytwarzania oprogramowania,
  • oczekiwanie właściciela biznesowego lub operacji IT na częste wersje
  • dostępność infrastruktury w chmurze i jej wirtualizacja
  • narzędzia automatyzacji i zarządzania konfiguracją w centrum danych

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]