Disciplina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Disciplina - w jedno z pomniejszych bóstw mitologii rzymskiej, personifikacja dyscypliny.[1] Łaciński rzeczownik dyscyplina miał wiele znaczeń - odnosił się do wykształcenia, treningu, samokontroli i determinacji, ekspertyzie w pewnej dziedzinie wiedzy oraz uporządkowanego trybu życia. Bogini była uosobieniem tych wartości.

Była bardzo popularna wśród żołnierzy, zwłaszcza tych strzegących granic cesarstwa rzymskiego.[2] Jej ołtarze odnaleziono w Wielkiej Brytanii i Afryce Północnej. Poświęcony był jej fort Cilurum na Murze Hadrina o czym zaświadczają odnalezione tam inskrypcje.[3].

Jej wyznawcy kierowali się zasadami frugalitas, severitas i fidelis - oszczędność, powściągliwość i wierność. Żołnierz - wyznawca Discipliny oszczędzał pieniądze, czas i siły. Był zdeterminowany, skoncentrowany i zdecydowany, wierny swojej jednostce, armii, oficerom i ludowi Rzymu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Eileen Holland, Holland's Grimoire of Magickal Correspondences: A Ritual Handbook, 2005, Career Press, 307 pages ISBN 1564148319.
  2. Paul Erdkamp, A Companion to the Roman Army, 2007, Blackwell Publishing, 600 pages ISBN 140512153X
  3. C.Michael Hogan (2007) Hadrian's Wall, ed. A. Burnham, The Megalithic Portal

Źródła[edytuj | edytuj kod]