Discovery Historia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Zobacz też: Discovery History.
Discovery Historia
Discovery Historia
Data startu 15 listopada 2006 jako Discovery TVN Historia
1 kwietnia 2010 jako Discovery Historia
Właściciel Discovery Communications, dawniej Grupa ITI
Kraj nadawania  Polska
Udziały w rynku 0,06%[1](styczeń 2014)
Strona internetowa

Discovery Historia (dawniej Discovery TVN Historia) – kanał tematyczny o tematyce historycznej. Powstał przy współpracy programowej Discovery i TVN, do których także należał do 30 maja 2009 roku. Stacją kieruje Barbara Bilińska-Kępa. Ramówkę wypełniają produkcje dokumentalne dotyczące historii Polski i świata.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku nadawania Discovery Historia nadawane były cztery polskie produkcje: „Wielkie Ucieczki” – seria programów dokumentalnych prezentująca najbardziej spektakularne ucieczki Polaków z PRL, „Rozmowy niekontrolowane Macieja Szumowskiego” – seria wywiadów zrealizowanych w 1985 roku z udziałem znanych działaczy opozycji, m.in. z Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Andrzejem Gwiazdą, Leszkiem Moczulskim, Marianem Jurczykiem czy Jackiem Fedorowiczem, „Historie z Karty” – program przygotowywane we współpracy z Ośrodkiem Karta oraz „Archiwum X. Śledztwa po latach” – serial dokumentalny, opowiadający o dochodzeniach specjalnych wydziałów policji. Aktualnie jest nadawane więcej polskich produkcji (tj. Wielka wojna na wschodzie czy Wrzesień 1939).

30 maja 2009 roku prawdopodobnie z powodu światowego kryzysu finansowego TVN, który był udziałowcem Discovery Historia, zdecydował się wycofać z inwestycji. Nie podano oficjalnego powodu odsprzedania udziałów, w komunikatach poinformowano jedynie o chęci włączenia kanału do portfolio Discovery Networks. Discovery Historia była kolejnym obok TVN Med i TVN Lingua kanałem, z którego w 2009 roku wycofał się TVN, wcześniej zrezygnowano z emisji TVN Gra.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. [www.wirtualnemedia.pl/artykul/discovery-channel-liderem-ogladalnosci-stacji-dokumentalnych-ostro-w-dol-planete T] (pol.). media2.pl, 2014-03-02. [dostęp 2013-01-04].