Diu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Diu
Państwo  Indie
Populacja (2001)
• liczba ludności

44000
Położenie na mapie Indii
Mapa lokalizacyjna Indii
Diu
Diu
Ziemia 20°42′36″N 70°58′48″E/20,710000 70,980000
Terytorium Diu na mapie z 1956
Miasto Diu na mapie z 1729
Jedna z bram w murach miejskich Diu
Fosa i mury zewnętrzne fortu Diu
Wnętrze fortu Diu

Diu (hindi दीव, trb.: Diw, trl.: Dīv; gudźarati દિયૂ, trl.: Diyū; ang. Diu; port. Diu) - jest jednym z dwóch dystryktów wchodzących w skład indyjskiego terytorium związkowego Daman i Diu. Dystrykt ma powierzchnię 38,8 km², a zamieszkany jest przez 44.000 mieszkańców (dane na 2001). Dystrykt zajmuje przybrzeżną wyspę Diu, na której znajduje się jego stolica, miasto Diu, oraz niewielki półwysep Ghoghla.

Wyspa Diu oddzielona jest od stałego lądu, Półwyspu Kathiawar w stanie Gujarat, wąskim kanałem, przez który przerzucono dwa mosty. Ma ona kształt wrzecionowaty o wymiarach 11 na 3 km. Stolica dystryktu, miasto Diu, znajduje się we wschodniej części wyspy, na cyplu oddzielonym murami obronnymi od pozostałej części wyspy. Pozostałymi miejscowościami dystryktu są: Ghughla, Fudam, Malala, Vakanbara i Bucharwada.

Od XIV w, Diu było ważnym portem handlowym i bazą marynarki wojennej Egiptu (formalnie części Imperium osmańskiego), dzięki której kontrolowane były północne wybrzeża Morza Arabskiego. Po odkryciu morskiej drogi do Indii portem, a zarazem panowaniem nad tym akwenem zainteresowali się Portugalczycy. Efektem tego były bitwy morskie jakie rozegrano w pierwszej dekadzie XVI w. Jedną z ważniejszych była bitwa morska pod Diu z 1509, w której flota portugalska rozgromiła połączone siły sułtana egipskiego (w skład których wchodzili też Turcy), sułtana Gujaratu, oraz władcy Kalikatu. Po tej bitwie Portugalczycy panowali niepodzielnie na Morzu Arabskim, lecz jeszcze nie zajęli samego Diu.

Po nieudanej próbie zajęcia Diu w 1531, Portugalczycy ostatecznie zajęli wyspę w 1535. Zaraz po zajęciu wyspy Portugalczycy zbudowali na jej wschodnim krańcu fort, istniejący do tej pory, wokół którego rozrosło się miasto. Diu stało się jednym z terytoriów wchodzących w skład Indii Portugalskich (Índia Portuguesa, Estado da Índia). Panowanie portugalskie zakończyło się 19 grudnia 1961, kiedy to w wyniku krótkotrwałej wojny indyjsko-portugalskiej, portugalskie posiadłości zostały przyłączone do Indii.