Dni płodne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dni płodne – dni, w których wytrysk w pochwie może doprowadzić do zapłodnienia.

Choć komórka jajowa obumiera po kilkudziesięciu godzinach, okres dni płodnych wydłuża się ze względu na dłuższą żywotność plemników (podczas jednego wytrysku większość plemników umiera po 1-2 dniach, ale niektóre żyją dłużej). Badania z użyciem analizy chemicznej moczu wykazują, że w przypadku zdrowych kobiet płodny okres trwa 6 dni (5-dniowy okres przed owulacją i dzień owulacji)[1], jednak z badań temperatury ciała (określanych jako niedoskonałe[2]) wynika, że okres ten trwa 6[2]-12[3] dni. 1-2 dni po owulacji i 6-8 dni przed nią prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się zygoty (50%[4]-70%[5] zygot się nie zagnieżdża) to mniej niż 5%[6]. Największa prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się zygoty występuje, według różnych badań, podczas 2[6]-3[7] dni przed owulacją. Prawdopodobieństwo to spada wraz z wiekiem (dla kobiet w wieku 19-26 wynosi ponad 50%, dla kobiet w wieku 35-39 - 30%)[6].

Według badania z 2000 roku 30% kobiet doświadcza dni płodnych pomiędzy 10 a 17 dniem cyklu miesiączkowego, jednak większość ma je wcześniej[1].

Wiedza dotycząca określania dni płodnych pomaga skuteczniej zaplanować ciążę lub jej zapobiegać w sposób naturalny. Współcześnie jednym ze sposobów na precyzyjne określenie dni płodnych w warunkach domowych jest zastosowanie komputera cyklu.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.