Dojazdowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dojazdowo (łac. Doiasdouo) – wieś w północnym Mazowszu istniejąca w XII w.

Dokument nabycia wsi przez protoplastę rodu rycerskiego Kurów, sygnowany pieczęcią Księcia Mazowieckiego i Sandomierskiego Bolesława I, w postaci pergaminu z 1239 roku, znajduje się w zbiorach pergaminowych AGAD pod sygnatura 6433. Dokument napisany jest po łacinie.

Z jego treści dowiadujemy się że:

Bolesław z łaski bożej książę Mazowsza wszystkim wierzącym w Chrystusa na zawsze. Niech będzie wiadomym wszystkim tak obecnym jak przyszłym, że Kur i Józef kupili wieś, która nazywa się Dojazdowo, od Mymrida, syna Niongniewa, za zgodą krewnych, za 7 i pół marki srebra z prawem dziedziczenia. Świadkami byli: Barto, Windinus, stolnik, brat jego Jan, Paweł, Mikołaj Starcewo, Piotr, podkomorzy, Klimas, podsędek, Bożej, Andrzej, Sasin, Guernos, Pakosław, kapelan, Piotr, podkanclerzy. Dane w Płocku, w święto króla Zygmunta, roku od wcielenia pańskiego MCCXXX dziewiątego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyd.: Codex diplomaticus et commemorationum Masoviae generalis, wyd. J. K. Kochanowski, Warszawa 1919, nr 388 AGAD, Zbiór dokumentów pergaminowych nr 6433 [1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Oleg Jardetzky: The Ciolek of Poland. Graz: Akademische Druck- u. Verlagsanstalt, 1992, 1992, s. 37. ISBN 3-201-01583-0.
  • Jan Korwin Kochanowski: Zbiór ogólny przywilejów i spominków Mazowieckich. Warszawa: Drukiem W. Lazarskiego Towarzystwo Naukowe Warszawskie, 1919, s. Tom 2, Wydania 259-478.