Doktor Claw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Doktor Claw[1] – główny czarny charakter występujący w kreskówce Inspektor Gadżet oraz Gadżet i Gadżetinis. Prawdopodobnie zainspirowany postacią Ernsta Stavro Blofelda.

Claw jest szefem organizacji M.A.D. (po polsku Siły ZŁA), której głównym celem jest opanowanie świata oraz zniszczenie Gadżeta. M.A.D to sieć agentów operacyjnych ze wszystkich kontynentów. Szefowi salutują przez dołożenie zaciśniętej pięści do głowy. Siatka agentów to także: czarodzieje (Wielki i Mały Bambini), uczeni (dr. Nudelman, bliźniacy syjamscy Null i Void)), piękne kobiety, lekarze, wojskowi itd. Doktor Claw założył także akademię agentów (MAD Academy) gdzie szkoli kolejne kadry. Nigdy jednak nie udaje mu się zabić Gadżeta, zawsze przegrywa mimo niestrudzonych zamierzeń. Odcinek kończy się zazwyczaj powiedzeniem doktora Claw "Następnym razem na pewno Cię dopadnę, Gadżet" i odlotem (odpłynięciem) jego pojazdu. W serialu Gadżet i Gadżetinis dr Claw mieszka w górskiej rezydencji. Znajduje się ona nieopodal morza i lasu. W jednym z odcinków dom doktora zostaje zniszczony za sprawą Penny, ale złoczyńcy udaje się uciec. W innym epizodzie Penny, Gadżet i Gadżetinis docierają do jadalni w rezydencji.

Nikt nie wie, jak wygląda doktor Claw - w serialu animowanym widać jedynie jego ręce (najczęściej prawą) - na obu Claw nosi stalowe rękawice, sięgające do połowy przedramion i takież bransolety, nabijane ćwiekami. Na serdecznym palcu prawej dłoni ma pierścień w kształcie kociej głowy - loga organizacji MAD. Zza wysokiego, ukrywającego postać fotela słychać wyłącznie głęboki głos doktora oraz jego charakterystyczny, chrapliwy śmiech lub krzyk. W jednym odcinku zostaje pokazany cały siedzący na fotelu; niestety ta scena trwa sekundę (odcinek Ice Folly); w jeszcze innym widać jego całkiem czarną sylwetkę zaraz po tym, jak się budzi - jedynym widocznym szczegółem na twarzy Klaufa jest para białych, upiornych oczu. Co ciekawe, w serii Gadżet i Gadżetinis postać ta nosi buty na obcasie.

W filmie aktorskim Inspektor Gadżet postać Doktora Clawa nie była w żaden sposób maskowana, jego rolę zagrał Rupert Everett - jedynie w pierwszych scenach postać siedzi w charakterystycznej pozie przed monitorem w towarzystwie kota.

Nieodłącznym kompanem doktora jest śmiejący się szyderczo szary szczerbaty kot z paskowanym ogonem. Polskie imię zwierzaka brzmi Szalejot.

W polskiej wersji językowej głosu doktorowi Klaufowi użyczył Jerzy Słonka.

Przypisy

  1. W polskiej wersji językowej pseudonim brzmi Doktor Klauf. W filmie aktorskim w wersji z lektorem emitowanej w TVP jego kryptonim przetłumaczono dosłownie jako Szpon, w wersji z dubbingiem - Kleszcz, padło też jego prawdziwe nazwisko: Sanford Scolex.